Změna prostředí

Jako člověk mám celkem dobře rozvinutou schopnost cítit, jak na mě působí okolní prostředí. Ať už je působení pozitivní nebo negativní. Mám chuť trávit v pozitivně naladěném prostoru co nejvíce času a zase naopak v negativním prostoru se nechci dlouho zdržovat. Jak poznám, jestli je prostor pozitivně nebo negativně naladěn? Můj osobní odhad je, že to funguje stejně, jako když jste poblíž člověka, který říká jednu věc, ale jde z něj cítit pravý opak. Třeba když mi Lucka říká, že se nic neděje, a já z jejího postoje a dalších údajů vyhodnotím, že se právě něco děje, jen mi to nechce sdělit. Takhle si představuji, že to funguje i s prostředím.

Určitě také záleží, jací lidé se v tom konkrétním prostředí nacházejí, protože ti také přispívají velkou měrou k jeho naladění. Prostor, kde se ve velkém bude koncentrovat množství naštvaných lidí, těžko bude působit pozitivně.

Neznamená to však, že byste se měli zdržovat pouze v prostředí, kde se cítíte dobře. To by byla chyba. Obrali byste se totiž o možnost zjistit něco sami o sobě. A takové zjištění se vždycky hodí. Jak jsem psal, prostředí utváří také lidé, kteří v něm jsou. Pojďme se podívat blíže na tyto osoby.

Otevřete oči

Změna prostředí a tím pádem i osob, které se v něm nacházejí, je dobré absolvovat vždy, když se cítíte nějakým způsobem nespokojeni. Může to krásně fungovat ve chvíli, kdy máte vztek na své blízké za to, že nedělají něco podle vašich představ, nebo že jim to trvá delší dobu, než jste očekávali. V tomto případě, je dobré navštívit někoho, kdo se chová podobně, ale je o úroveň nebo více před vámi. To znamená, že zajede k někomu na návštěvu, kdo není spokojen se svými blízkými nebo dokonce s vámi a budete s ním prožívat čas. Pokud nejste otrlí, tak vám tato návštěva dokáže otevřít oči a vy můžete přijít na to, že lidé okolo vás se snaží seč můžou, a že si věci dělají svým způsobem, který jim vyhovuje. A dokážete respektovat, že tento způsob není totožný s tím vaším. Dokonce dokážete porozumět tomu, že nějakou činnost vykonávají déle než vy, protože nemají tolik zkušeností nebo znalostí, aby ji prováděli stejně rychle jako vy.

Takže jednoduše, pokud nejste s něčím spokojeni, zajděte si k někomu, kdo není ještě více spokojen, než jste vy. Návštěva tohoto typu pro vás může být dobrým nastavením zrcadla. Není třeba se toho bát. Nebo se potom obviňovat, že jste dělali něco špatně. Dobrým přístupem je sdělit svoje zjištění okolí a promluvit si o tom. Ale není třeba se trýznit. Důležité je si uvědomit, kde je problém, a postavit se mu. Zapracovat na změně.

Změňte prostředí

Budeme tací, jakými lidmi se obklopujeme. Zkuste tedy jednou za čas, až vám všechno poleze na nervy, změnit prostředí. Nakonec můžete zjistit, že ne všichni okolo jsou zlí nebo špatní, ale že tím problémem jste vlastně vy. A když toto zjistíte, tak vám velice gratuluji. Protože je to pro vás malé vítězství. Není třeba se hroutit. Je třeba si nalít čisté vody a vypít pohár poznání. Teď už jste pouze krůček k tomu, abyste zjednali nápravu. Nikdy není pozdě na sobě pracovat. A když s vámi všichni nevycházejí neznamená to, že jsou špatní. Může to znamenat, že vám dělají zrcadlo. A na vás je se do zrcadla podívat a zhodnotit svůj stav. Pokud nejste spokojeni, začněte jednat. Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám.

Měl jsem pocit, že se kolem mě málo děkuje. To byla moje zkušenost. Když jsem pro někoho něco udělat, tak mi ani nepoděkoval. Bral to prostě jako samozřejmost a mě to velice štvalo. Nedokázal jsem lidi přimět, aby děkovali. Tak jsem zvolil jinou strategii. Začal jsem děkovat já. Tam, kde jsem mohl, jsem děkoval za to, co pro mě kdo udělal nebo mi dal. A světe div se. Teď si lidi kolem mě děkují navzájem.

 

Poděkování za úvodní fotografii: javier ruiz77 via Flickr cc