Může nás ohrožovat mobilní telefon?

V západní společnosti se rozvinul velký nešvar. Postihl téměř každého. A začíná se rozrůstat do obřích rozměrů. Ohrožuje lidskou mysl, kterou kontaminuje ohromným množstvím informací a nenechá jí chvilku vydechnout. Usurpuje si naši pozornost a začíná přebírat vládu nad námi samými.

A postižen jsi i ty. Nosíš si svou zkázu každý den s sebou. Ráno se vedle ní probouzíš a večer se s tebou ukládá ke spánku. Je s tebou neustále. A neustále vyžaduje tvou pozornost. Domáhá se svého místa na slunci. Chce vždy dokonale zářit a mrkat na tebe. Po každé, když slyšíš její zvuk vezmeš ji do dlaně a zlehka ji hladíš. Je to jako droga.

Hrozba mobilního telefonu

Ano opravdu je řeč o mobilním telefonu. Našem společníkovi na každodenní dobrodružství. Dokonce se ho nevzdáme ani když jdeme na záchod. Je s námi v každém okamžiku. Ve frontě na oběd stačí zkontrolovat, co se ve světě odehrává. Po cestě domů autobusem můžeme sledovat oblíbená videa. Na koncertě je třeba zvednout mobil nad hlavu a natáčet, protože… proč vlastně? Jaký to má důvod? Abychom mohli sdílet na internetu, že jsme byli na koncertě? Aby náš digitální život vypadal lákavě a plný zajímavých zážitků? Máme touhu budovat svůj digitální obraz do posledního detailu. Jsme závislí na počtu like, které dostaneme a chceme jich ještě více.

Životem procházíme s obličejem zabořeným do obrazovky telefonu a nevnímám svět kolem sebe. Když zvedneme hlavu a necháme záři displeje pohasnout, můžeme kolem sebe vidět opravdu, co se děje. Jenže když to uděláme, tak vidíme velkou část kolemjdoucích, jak mají své obličeje zabořeny do svých obrazovek a nevnímají nic kolem sebe. Takový je obraz dnešního světa.

Odpojme internet od telefonu

Co s tím? Stačí napsat tweet o současném stavu světa a doufat, že mi někdo dá like, nebo ho přepošle dál? Tohle není řešení. Nic se tím nezmění. Co mě se osvědčilo je nechat si mobil třeba doma a vyrazit ven. Při procházce s dětmi mobil odložím a věnuji se dětem. Taky je dobré, vypnout si internet. Odpojit se od wifi i od mobilního internetu. Tím pádem k vám nebude proudit velké množství informací. Dobrá volba je nastavit si vhodně notifikace v telefonu, aby vás neustále nevyrušoval. A nejlepší je dělat všechno vědomě. Beru do rukou mobil, protože potřebuji zavolat a vyřídit několik úkolů. Naproti tomu, beru do rukou mobil, protože se nudím a nemám, co dělat. Tak se nechám zabavit (ubít zábavou).

#DenBezMobilu

Možná trochu extrémnější návrh pro ty, kteří si nedokáží představit život bez svých zařízení je být bez mobilu celý den. Prostě si nechte mobilní telefon doma a vyražte někam ven. Zavřete ho pěkně pod zámek a dejte mu vědět, kdo je tady pánem. Jste to přece vy, kdo má nad vším nadvládu, ne váš telefon. Vyberte si třeba víkend a opravdu celý den nepoužívejte mobil. Zapište si poté svoje zážitky a srovnejte si je s obvyklým dnem, kdy tempo určuje mobil.

A pro ty, kteří by o svém rozhodnutí přece jen chtěli dát vědět svému okolí i úplným cizincům, tak můžete použít hash tag #DenBezMobilu. Tím dáte jasně najevo, že si berete svou svobodu zpět. Nebo taky hash tag nepoužívejte. Nechte si to jenom pro sebe a jednoduše mobil na den odložte. Třeba se vám to zalíbí a nezůstane jen u jednoho dne. Vládu do rukou lidem a mobil do kapsy.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Hugh Han via unsplash cc