Proč jsme se přestali nudit?

Jak to, že se nuda tak rychle vytratila z našeho života. Už si ani nevzpomínám, kdy jsem se naposledy nudil. Mám vždy co dělat. Každičká chvíle mého života je vyplněna nějakou aktivitou. Jsem velký milovník knih, a tak jich mám spoustu různě poschovávaných doma, abych se kdykoliv pohodlně mohl začíst. A také samozřejmě mám zásobu knih i ve svém telefonu. Takže když je chvíle volna, tak si většinou beru knihu do ruky a začtu se. Nebo večer, když jsem unavený, tak si pustím nějaký film nebo seriál a nedovolím si, aby se ani chvíli nudil.

Už ani děti se nemohou nudit. Každičká jejich chvíle musí být vyplněna nějakou aktivitou, aby snad nezvlčeli nebo co. Od rána, co odejdou do školy po to, když se večer vrátí z kroužků, tak mají co dělat. A večer se mohou dívat na pohádky, nebo hrát na počítači pro případ, že by chtěli zlobit. Většinou si to člověk omlouvá tím, že kdyby neměli co dělat, tak by vymýšleli všelijaké blbosti. Ale není to právě přesně o tom?

Jak jste se nudili v dětství

Vzpomínáte si, když jste byli mladí a plní života a celý svět byl pro vás jedno velké hřiště, kde jste chtěli dovádět, radovat se a objevovat nové. Nebylo to zrovna ve chvíli, kdy jste se nudili a přišli jste s nějakým úžasným nápadem, co vyzkoušet, jak si zkrátit dlouho chvíli? A díky tomu jste prožili dobrodružství, které vás formovalo. Takovým úžasným způsobem jste poznávali svět kolem sebe a zkoušeli jste svoje hranice a jak je posunout. Postupně jste získávali větší víru v sebe tím, že jste zkoušeli nové věci a věřili jste si, že je dokážete.

Kdo se nudí, ten zlobí

Jenže teď se nikdo nemůže nudit. Je to veřejně zakázáno. Při mé poslední návštěvě doktora jsem byl překvapen, že v čekárně je obrovská placaté televize a je tam tlumeně puštěný jakýsi pořad. Proč? Ptám se sebe. Jaký je k tomu důvod? U doktora, kam člověk přijde, když mu není zrovna hej, tak pouštějí televizi, aby vás … nenudili. Protože kdyby jste se nudili, tak můžete začít vymýšlet a dělat různé nežádoucí věci. Jako třeba bavit se s ostatními pacienty.  No kdo by o tohle stál v dnešní době, kdy můžete neustále komunikovat se svými přáteli na Facebooku. Ani stát nechce, abychom se nudili. Kdo se nudí, tak te zbytečně přemýšlí a ještě by mohl přijít na to, jak se mít lépe i bez státu. Takže se raději koukejte zabavit, abyste se náhodou nenudili.  Přece nebude mluvit s cizími lidmi. No fuj. To se přece nedělá. Raději se koukej na televizi a buď hodný.

Hodný čeho, vaší lásky? Mám jen tak sedět před obrazovkou a sledovat, co se tam děje a jen díky tomu mě budete mít rádi? Budete mě milovat, jen díky tomu, že jsem přestal mít touhu objevovat svět. Ne děkuji. V tom případě nejsem hoden (hodný). Stále chci objevovat svět a jeho taje. Nemám pocit, že bych je všechny už objevil. Ano mám své starosti a každodenní práci, ale to neznamená, že nic jiného na světe neexistuje. To přece neznamená, že se nemohu nudit a díky tomu vymyslet něco nového, co tu ještě nebylo, co jsem nevyzkoušel.

Hurá do nudy

Pojďme se zase nudit. Nechme mozek, ať dělá to, co mu jde nejlépe. Ať vymýšlí bláznivé nápady, které my můžeme realizovat a nakonec zjistit, že zas až tak bláznivé nejsou. A hlavně, nechme ať se naše děti také někdy nudí. Ať i oni mohou vymýšlet své bláznivé nápady a formovat svou osobnost postupně pomocí zkoušek, které si sami vyberou. A nebo ještě lépe nuďte se společně.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Ömürden Cengiz via unsplash cc