Posunout hranice možného

Mám pro vás tři typy, jak můžete posunout svoje hranice zase o kousek dále. Vyzkoušet něco, co jste si mysleli, že není možné, nebo že určitě nezvládnete. Již dlouho dobu mě zajímá, kde jsou hranice lidských možností. Co všechno si můžeme dovolit. Jak moc toho vydržíme. Žijeme teď v době velkého dostatku, nebo spíše nadbytku. Máme všeho dost a chceme ještě více. Více jídla, více zábavy, víc pohodlí, víc komfortu. A na druhou stranu chceme, aby všechno bylo snadné, nejlépe hned a bez námahy.

Určitě s tím souhlasím, ale není od věci vyzkoušet si taky druhou stranu. Nastavit si nějaké omezení, diskomfort, a vyzkoušet si, jak se naše tělo chová za jiných podmínek. Poslední dobou mě baví takhle experimentovat a dozvídat se o svém těle a sobě plno zajímavých informací. Samozřejmě jsem také zkoušel i činnosti z druhé strany spektra, jako třeba přejídání se a válení na gauči, ale to bylo většinou nevědomě. Je tedy důležité věnovat se tomu, co chci dělat, naplno a vědomě.

Začněte ráno ledovou sprchou

První věc, kterou po ránu udělám, když vstanu je, že si vlezu do sprchu, pustím si studenou vodu a začnu se jí sprchovat a aktivně prodýchávat. Takováto procedura má na mě několik blahodárných účinku. Za prvé mě studená voda dokáže zaručeně probrat a nastartovat na nadcházející den. Za druhé učím se takhle odolávat chladu a posouvat svoje hranice postupně dále. A za třetí mám z toho radost. Opravdu se raduji, když na sebe liji mrazivou vodu. Cítím se silný a plný energie. Takže kdo chce posunout hranice možného, směle do toho. Lehké popošťouchnutí: zima vám bude jen chvilku na začátku, potom ten pocit odezní.

Nepřejídejte se

Zkouším teď metodu přerušovaného půstu. Je to skvělá věc, jak se necpat zbytečně jídlem. Fungování je následující: Během dne máte 8 hodin okno, kdy můžete jíst a zbylých 16 hodin držíte půst. To znamená, že nekonzumujete žádné jídlo, jen doplňujete tekutiny, převážně vodu. Záleží na vás, jaký čas si zvolíte. Mě vyhovuje začít s jídlem až ve 12 hodiny a skončit v 8 večer. Můžete si dát 3 jídla, jak jste zvyklí nebo jenom 2. Důležité je, abyste měli dostatečný přísun energie na celý den. Více o přerušovaném půstu napíšu v budoucích článcích. Velké množství informací můžete nalézt na internetu.

Vyzkoušej „extrémní“ aktivitu

Ano je to tak. Navrhuji vám, abyste vyzkoušeli nějakou aktivitu, kterou jste ještě nezkoušeli. Slovo extrémní jsem dal schválně do uvozovek, protože sami můžete zjistit, že to zase tak moc extrémní není. Jedná se spíše o něco, na co jste předtím nebyli zvyklí. Aktuálně zkouším program Hit the Deck doporučovaný kb5. Cíl programu je za dva týdny posunout svoje maximum v kliku výrazně nahoru. Síla programu tkví v tom, že každý den budu provádět určitý počet kliků většinou s odpočinkem v intervalu hodiny. Takže v součtu za den udělám velký ranec kliků. A to se počítá. Protože za dva týdny je finální měření a tam bude vidět zlepšení. Pokud vás zajímá detail programu, tak nahlédněte do článku. Pokud ale kliky nejsou zrovna to pravé pro vás, zkuste třeba každý den po jeden měsíc dřepět alespoň 5 minut. Postupně interval protahuje. Dřepění znamená, že jdete ze stoje do dřepu a v této pozici vydržíte požadovaný počet minut. Nebo zkuste každý den chodit pěšky a postupně prodlužujte svoje procházky.

Vyberte si, co je vám nejblíž a alespoň měsíc tomu dejte šanci. Poté sami uvidíte výsledky.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Roberta Doyle via unsplash cc