Můžete mi poradit

Přijde za mnou kamarád, že by potřeboval s jednou záležitostí poradit. Sám si neví rady. Vyslechnu ho tedy a po zvážení mu povím svůj názor a řeknu mu, co by mohl udělat. Poděkuje a odejde. Potkáme se za nějaký čas a on na mě hned vychrlí, že rada, kterou jsem mu poskytl, byla špatná a že mu vůbec nepomohla, spíše mu uškodila. Při příštím setkání po mě chce zase nějakou radu ohledně jeho životní situace.

Jiný kamarád za mnou přijde s žádostí o radu. Scénář se opakuje. Vyslechnu ho, poradím mu, co je podle mého názoru nejlepší a co může udělat. Rozhodnutí je na něm. Když mě vyslechne, ohradí se proti mému řešení jeho situace. Není s ním spokojen. Za nějaký čas se opět setkáme a on mi vesele vypráví, jaký že měl problém (ten samý, co mi líčil minule), a jak ho elegantně dokázal vyřešit pomocí rady, co mu dal profesionál, a kterou zaplatil, ale peněz vůbec nelituje. Když chvíli poslouchám, jaké řešení milý profesionál navrhl, začínám mít dojem, že se velice podobá tomu řešení, které jsem navrhoval předtím já.

Pokud se vám stalo, že jste se ocitli v podobné situaci jako já v předchozích příkladech, vůbec nezoufejte. Mám pro vás elegantní řešení. K němu více, až na konci článku.

Lidé obvykle vyhledávají rady, jak mají žít svůj život, nebo co mají udělat s konkrétní situací. Jenže hlavní problém je v tom, že většina se nechce radami řídit. A když už se řídí a dopadne to špatně, má alespoň někoho, na koho může shodit vinu (první příklad). Jiná situace je ta, že si vyslechnou vaší radu, o kterou vás žádali, ale úplně ji zazdí s tím, že se jedná o naprostou blbost. A poté vyhledají dobře placeného odborníka a od něho radu přijmou, protože za jeho služby zaplatili, takže jeho rada má váhu. Úsměvné je to ale v případě, když se rada od odborníka shoduje s tou vaší (příklad dva).

Jak se vymotat z bludného kruhu? Mám pro vás dvě rady a jsou zdarma. Řiďte se jimi, jestli chcete.

Nikdy nikomu neraďte

Samozřejmě jsem toto pravidlo právě teď porušil. Spočívá v jednoduchém vyslechnutí vašeho okolí a konstatování, že jim nemáte jak poradit a že na řešení určitě přijdou sami. Hodí se výborně, když nechcete poslouchat, jak vaše řešení dopadlo špatně, a že je to celé vlastně vaše chyba.

Začněte své rady zpoplatňovat

Tohle je jediný způsob, jak můžou ostatní brát vaše rady vážně, a vy si přijdete ke slušnému přivýdělku.

 

Poděkování za úvodní fotografii:  Solo, with others via Flickr cc