Vzdělávání i informace něco stojí

Často slýchám, jak je dnes všechno velice drahé. Může se jednat o knihu k přečtení, zajímavé periodikum, nebo třeba o kurz k dalšímu sebevzdělávání.  „Knihy jsou předražené, 200 korun za jednu, to je zlodějina. Magazíny jsou plné reklam, tak proč bych za ně měl platit. Chodit na kurzy nemá smysl, vždyť mi tam neřeknou nic nového, co už nevím. A podívej se na tu cenu. Hrůza.“ Mám z toho takový pocit, jako by dotyčný požadoval všechno zdarma.

Na druhou stranu těmto lidem není líto dát pravidelně 100 Kč za krabičku cigaret nebo tisíce za nejmodernější elektronickou nezbytnost. Vždycky mi to vykouzlí úsměv na tváři. Nemám v plánu se tu pouštět do moralizování. Chci se na situaci podívat z mého úhlu pohledu.

Jaké mám důvody k „utrácení“

Proč vlastně kupuji knihy, odebírám periodika nebo platím za kurzy? V první řadě je to touha dozvědět se nové informace, rozšířit si obzory. Za další na tyhle věci peníze mám a to díky tomu, že nekupuji cigarety nebo nějaké nepotřebné nezbytnosti. Jednoduše mi peníze zůstanou a já si vybírám, jak s nimi naložím. A rozhodl jsem se je investovat do svého dalšího vzdělávání. Můžete oponovat, že dnes se dá všechno snadno nalézt na internetu. Všechno se dá stáhnout, tak proč „vyhazovat“ peníze? Máte pravdu, velká spousta zajímavých informací je dostupná na internetu. Knihy se dají stáhnout v elektronické podobě na různých fórech a kurzy, pokud se jedná o video materiál, jsou také k nalezení.

Mým hlavním důvodem, proč platit za materiály k seberozvoji, je možnost ocenit autory. Dát jim vědět, že to, co dělají, má smysl. Převedením finančních prostředků z mé kapsy do jejich dávám vědět, že si cením jejich práce a úsilí, které museli do výsledného díla dát. Ať už je to kniha, článek v časopise nebo jakýkoliv kurz.

Pokud nic nevytváříte, je snadné uvažovat o koupi knihy jako o marné investici, když si ji můžete kdekoliv zdarma stáhnout. Pouze v momentě, kdy jste sami zkusili něco vytvořit, dokážete ocenit úsilí a námahu, kterou autoři vynaložili. A to je přesně můj důvod, proč nelituji peněz, které jsem zaplatil. Tím, že všechno pouze pasivně nekonzumuji, ale že přispívám svou troškou, vím, jaké to doopravdy je něco vytvořit a ukázat to světu. Potřeboval jsem tenhle pocit zažít. Byla to pro mě nutnost. A teď z toho mohou těžit autoři knih, článků a kurzů. Ale nejenom oni. Když někdo něco vytváří s láskou a péčí, tak si zasluhuje cenu, jakou si říká, a možná i víc.

Pokud je vám líto dát 200 Kč za knihu a raději si koupíte krabičku cigaret, udělejte tak. Vy ostatní, kteří máte chuť podpořit autory v jejich snažení, ať už se jedná o psaní, hraní, tesařinu, výměnu pneumatik a další, nebojte se tvůrce ocenit. Klidně jim i poděkujte.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Sean MacEntee via Flickr cc