Na novoroční předsevzetí chytře

Šťastný a veselý nový rok plný úspěchů. Kolik z vás si dalo novoroční předsevzetí? A kolik z vás si jich dalo více než jedno? Tohle jsou otázky, které mě zajímají. Jestliže chcete, abyste předsevzetí opravdu dodrželi, čtěte dále. Jestliže máte plán, jak se s tím popasovat, tak upřímně gratuluji a můžete si počkat na další článek příští týden.

Osobně jsem se do předsevzetí nepouštěl. Nemám je rád, těžko se plní. Dávám raději přednost rekapitulaci uplynulého roku. Člověk je většinou na Silvestra plný optimismu a veselý (také posilněn alkoholem) a lehčeji se mu dávají sliby do budoucna. Je to přece něco, co nebudu muset dělat hned. Bude se s tím muset vypořádat moje budoucí já.

Jestliže to s předsevzetím myslíte vážně a chcete ho opravdu splnit a zlepšit svůj život, tak se pojďme podívat na několik možností, jak toho docílit.

Několik tipů pro snazší splnění předsevzetí

  • Nepřehánějte to s počtem předsevzetí. Úplně stačí jenom jedno. Až si tento nový návyk zcela osvojíte, můžete se pustit do dalšího v řadě. Nenechte se zbytečně rozptýlit třemi věcmi najednou. Těžko se potom budete všem opravdu věnovat.
  • Začněte z lehka. Chcete dělat 50 kliků na jedné ruce, ale sotva zvládnete 1 pořádný klik? Začněte u jednodušší varianty kliků o zeď a postupně se vypracujte ke klikům na jedné ruce. Chcete přečíst 20 knih za měsíc, ale sotva přečtete nadpis článku? Začněte tím, že přečtete za den jednu stránku a postupně každý den přidávejte.
  • Chcete přestat kouřit a podobné přání má váš kamarád? Ideální situace. Jděte do toho spolu. Můžete se vzájemně podporovat. A podržet se v těžkých chvílích.
  • Věnujte se návyku každý den. Ze začátku je opravdu důležité věnovat se pravidelně novému návyku, kterého chcete docílit. A aby se vám to povedlo, nastavte si spouštěče. Třeba když vejdete ráno do koupelny, nemůžete odejít bez toho, abyste si vyčistili zuby. Chcete po práci běhat? Dejte si běžecké boty na takové místo, kde na ně hned po návratu domů narazíte.
  • Když se chcete zbavit nějakého zlozvyku, tak je potřeba nahradit tento návyk novým pozitivním návykem. Jestliže máte chuť na cigaretu, dejte si raději žvýkačku. Chcete se dívat na televizi, i když vaše předsevzetí bylo omezit čas u televize, vezměte si zajímavou knihu a přečtěte si ji. Nemáte z čeho vybírat? Zkuste seznam četby, kterou jsem doporučoval minulý rok.
  • Nejdůležitější je, aby vás nový návyk bavil. Když pro vás jeho plnění bude zábava, tak máte napůl vyhráno. Proto začínejte zvolna. Nesoustřeďte se jen na výsledek, užívejte si celý proces. Když chcete upravit svoji váhu, nezaměřujte se na vysněnou hmotnost, ale na změnu životního stylu, který je dlouhodobý a o to prospěšnější.

To je jen několik možností, jak přistoupit k novoročnímu předsevzetí. Další vás jistě napadnou sami. Máte před sebou celý rok a to je dost prostoru na zlepšení. Když se vám s nějakým návykem bude dařit, můžete si třeba po měsíci přidat další. Naopak, jestli vám nějaký návyk bude dělat potíže, nevzdávejte to s ním. Vydržte a překonejte počáteční odpor. Z výsledků budete nadšení.

Nejdůležitější je vlastně začít a pustit se do činnosti. K tomu by vám měl pomoci start z lehka a postupné přidávání obtížnosti.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Morgan via Flickr cc