Nejchytřejší člověk na světě

Stává se vám také, že si někdy připadáte jako nejchytřejší člověk na planetě? Divíte se, co lidé kolem vás podnikají za zběsilosti? Nejste v tom sami. Také se mi často stává, že vidím věci kolem sebe a jen kroutím hlavou. Dal jsem tomu tedy šanci a zkusil jsem přijít na kloub této záhadě.

Nejchytřejší vyveden z omylu

Pomalu se k nám blíží jaro a všechno co s ním souvisí. Příroda se probouzí a květiny se připravují na to, aby rozkvetly a ukázaly nám svou krásu. A jak si tak člověk v poklidu rozjímá nad nadcházejícím jarem, jeho proud myšlenek je náhle přerušen protivným vrčením sekačky na trávu. To si snad dělá srandu, bylo první co mě napadlo. Už to zase začíná. Jen jak sleze poslední sníh všichni se vesele a s radostí pustí do sekání svých zarostlých trávníku. Ale chyba lávky. Trávník není vůbec zarostlý. Je jen pár centimetrů nad zemí. Asi stále v lidech přetrvává ta věčná touha pokořit přírodu. Ukázat jí, že nad ní vládneme my a ne ona nad námi. Když příroda ukáže jen malou snahu, pouze trochu povyrůst, nastoupíme my se svou mechanizací a nemilosrdně ji setneme na požadovanou výšku. Přesně takovéhle myšlenky mi prolétly hlavou, když jsem uslyšel bzučení sekačky.

A přesně v ten moment jsem si pomyslel, jak bych na to šel já. Přece bych trávu nechal trochu vyrůst a dopřál ji něco slunečních paprsků než bych jí pokosil. Taky bych to nedělal každý den, protože je to přece zbytečná práce, takhle se lopotit. A vymyslel jsem spoustu dalších argumentů, proč je můj přístup chytřejší. Takhle bych se ukolébal spokojeností. Jenže to by nemohla Lucka pronést větu, že možná sekající má ke svému činu důvod. A nemusí to být pouze důvod typu, co by si sousedé řekli, i když ten to také být může. Ale doopravdy za tím může stát rozumový důvod, který já nevidím, protože nejsem v kůži člověka, který trávu seká, ale jsem pouze v kůži pozorovatele.

A to mě přivedlo na zajímavou myšlenku. Když mám pocit dominance a inteligenční nadřazenosti, jestli to není pouhý klam, jelikož nemám dostatek informací, abych pochopil, co se doopravdy děje. Nejedná se vlastně o pouhou hloupost z mé strany? Důvodů pro sekání kousku trávy na pozemku může být několik. Ale nejde jen o sekání trávy.

Potřeby lidí jsou různé

Mluvil jsem s finanční poradkyní o financích a dostali jsme se k tématu aplikací, které využívá. Řekla mi, že ve firmě, která jim dodává programy pracuje starší pán, a ten rozumí jejím požadavkům. Doplňky, které udělá je radost pro paní účetní používat. Stěžovala si ale na mladé programátory, kteří se snaží do doplňků zanášet inovace, samozřejmě v dobré víře, ale o které ona nestojí, protože je zvyklá na svůj způsob práce. Chvilku jsem se na ní díval a přemýšlel o tom, co mi řekla. Pak jsem pochopil, že pro ni osobně je daleko lepší používat starší program s funkcemi, na které je zvyklá a dokáže je efektivně využít, než nějaký super moderní. Protože ten moderní by ji práci neusnadnil, ale spíše přidělal.

Začalo mi docházet, že moje chytrost je vhodná pouze a jen pro mě. Ostatní mají svůj přístup k životu a jednotlivým činnostem, který jim vyhovuje. Není potřeba se nad někoho vyvyšovat nebo se mu posmívat. Nabízí se právě velký prostor pro to akceptovat druhého, takový jaký je ve své kráse, se všemi dokonalostmi i neduhy.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Bart Everson via Flickr cc