Nepřehánějte to s motivací

Když jsem chtěl v minulosti něco dělat, tak jsem vždy čekal, až budu řádně motivován. Chtěl jsem  napsat povídku, ale neměl jsem motivaci, tak jsem žádnou nenapsal. Rád bych zašel do posilovny a zacvičil si, ale neměl jsem motivaci. Pořád jsem čekal, až budu motivovaný, ale nedělal jsem vlastně nic. Neustále jsem jen čekal a život mi zatím protékal mezi prsty.

Proč bych měl vlastně čekat na motivaci? Zeptal jsem se jednou sám sebe. Po položení této otázky, se mi v hlavě objevovaly různé myšlenky, ale žádná mi na ni vlastně nedala odpověď. Spíše jsem zjistil, že nemusím čekat, až budu motivován, ale že klidně můžu začít hned.

Motivace jako brzda

Jestliže si v hlavě vybavíte situaci, kdy jste čekali na motivaci, ale ona nepřicházela, tak si jistě vzpomenete, jak jste vycouvali z možnosti provádět vámi plánovanou aktivitu. A tohle je velice ošemetná vlastnost motivace. Je pro nás jako dáma, bez které se žádná aktivita nemůže obejít, ale navštěvuje nás velice sporadicky. Nedá se na ni vůbec spolehnout.

A kdo by chtěl mít za přítelkyni takovouhle dámu, na kterou není spolehnutí? Jenže co s tím udělat, když nemáte motivaci a činnost, kterou máte před sebou, se vám nechce provádět?

Sbohem motivace, vítej akční přístupe

Nečekejte na motivaci, prostě se zbavte jakékoli myšlenky na ni. Pokud před sebou máte aktivitu, do které se vám úplně nechce a nejraději byste ji odložili, položte si následující otázky.

  • Je pro mě aktivita důležitá? – Jestliže ano, pusťte se do aktivity na 2 minuty. Je to velice krátký časový úsek, ale důležitý. Jakmile začnete, dostanete se do děje, únava a nechuť odpadnou a vy můžete pokračovat v aktivitě, jak dlouho jen budete chtít. Udělejte deset kliků, zaběhejte si, přečtěte si stránku z knížky, naučte se jednu kapitolu. Pokud pro vás aktivita není důležitá, prostě se rozhodněte ji nedělat.
  • Nevyhnu se dané aktivitě v budoucnu? – Týká se to hlavně činností, které vyžadují naší pozornost, jako například mytí nádobí nebo úklid. Asi nikdy nebudete motivováni k mytí nádobí, ale je potřeba ho umýt, jinak nebudete mít z čeho jíst. Pusťte se do aktivity a dokončete ji. Jestliže v budoucnu nebudete muset aktivitu provádět, tak se jí klidně vyhněte. Když víte, že na dům v pondělí spadne letadlo, tak nemusíte v sobotu uklízet.

Jděte do akce. Na nic nečekejte a neposlouchejte výmluvy, které je vaše mysl schopna vyplodit, když má vykonat nějakou práci. Daleko více se unavujete přemýšlením o tom, jak se danému úkolu vyhnout, než kolik byste dali energie do jeho provedení.

Motivace je pouze chiméra. Nedokáže nám žádným způsobem pomoci v pokroku. Jen nás drží zpátky. Nedovolí nám udělat téměř nic, co je jen trochu složitější a vyžaduje to naší plnou soustředěnost. Nespoléhejte se tedy na motivaci. Zaměřte se raději na dlouhodobé pravidelné aktivity. Nastavte si vhodný rozvrh, kterého se budete držet a který vám pomůže dostat se zpátky na vytyčenou cestu v případě, kdy vynecháte. Nenechá vás na holičkách, ale bude vám dobrým sluhou.

A až se příště před vámi objeví nějaký úkol, do kterého se vám nebude chtít, položte si základní otázky. Pokud dospějete ke kladné odpovědi, pusťte se do akce. Není třeba se bát. Jakmile se dáte do aktivity, uvedete se do pohybu, již v něm budete chtít setrvat.

 

Poděkování za úvodní fotografii: mtsrs via Flickr cc