Je to pro mě již druhá kniha s tématem mikrobiomu. Čekal jsem od ní tak trochu, že se dozvím podobné informace, jako v knize Zdravá střeva a přistupoval jsem k jejímu čtení skepticky. Ale nemohl jsem s mýlit více. Spisovatel Ed Yong přistupoval k tvorbě knihy velice svědomitě a shromáždil materiály z celého světa.
Mikrobiom, kam se jen podíváš
Na začátku knihy je nám předložena historie mikrobiologie s objevem mikroskopu pana Leeuwenhoeka, který opravdu zvětšuje a jsou přes něj vidět ty divné breberky. Dále pokračujeme historií až do současnosti. Postupně jsou odkrývána tajemství rozličných živočichů a je odhaleno, že za některé mohou mikrobi. Ať už se jedná o světélkování pod vodní hladinou nebo možnost trávit potravu z keře, který je jinak velice jedovatý.
Ed Yong polemizuje o prospěšnosti mikrobů. Není to o tom, že jsou jen užiteční nebo ne, ale jejich prospěšnost se v čase mění a závisí na mnoha faktorech. Ať už vedou mikrobi své hostitele do slepé vývojové uličky nebo jim poskytují dosud nevídané vlastnosti je k nim potřeba přistupovat s respektem.
Co všechno je možné transplantovat
Samostatné téma je pak fekální transplantace mikrobiomu (FMT). Příběh, kdy už člověk nemá co ztratit a uchýlí se i k této možnosti je do značné míry inspirující. Manželka požádala svého zdravého manžela, aby jí poskytl vzorek stolice, který potom doktoři vpravili do jejího tlustého střeva a ona se zázračně uzdravila. Tohle je skvělá informace pro všechny, kteří trpí různými chorobami spojenými s trávením. Jenže není vše tak černobílé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ne vždy taková transplantace funguje, jak by se očekávalo. Mikrobiom, je složený z velké spousty různých mikrobů a velká část jich ještě není prozkoumána. Proto autor knihy odrazuje od domácky prováděných FMT.
Po přečtení knihy mám pocit, jako bych vůbec nic nevěděl. Svět mikrobů a jejich vztahů s okolím je velice spletitý a ani z části se ho ještě nepodařilo všechen rozluštit. V budoucnu se můžeme těšit na rozmach tohoto oboru a také na velké přínosy, které nás čekají. Už nebudeme muset podstupovat nechutné FMT, ale dostaneme mix mikrobů přesně podle toho, co nás trápí. Stejně jako je to v současnosti s léky.
Budoucnost s mikroby
Budem žít v domech, které se hemží mikrobi a nejsou zcela sterilní. Vždyť si kolikrát za své problémy můžeme sami tím, že přehnaně dbáme o svou čistotu. Používáme dezinfekční prostředky, které ničí mikrobi, ale všechny. Jen díky tomu se potom v našem prostředí objevují ty druhy, které mají velkou rezistenci. A věřte, že to nejsou jen ty prospěšné. Takže podle autora knihy máme pustit přírodu k sobě domů. Pořídit si kočku nebo psa nebo dokonce oboje a nechat do sebe přijímat jejich mikroby. Dokonce kanceláře a moderní budovy se již navrhují s přídaným mikrobiomem. Postupně se odklání od umělé klimatizace, která měla vzduch čistit, ale spíše ho znečišťovala a přinášela patogeny do našeho života.
Proč si knihu přečíst
- Rozšíříte si obzory, co se mikrobiomu a mikrobů týče, dozvíte se kde všude je najdete a jestli jste vy opravdu vy.
- Zjistíte, jak dokáží být mikroby prospěšní.
- Dozvíte se, jaké dokáží mikroby způsobovat neřádstvo.
- Nahlédnete do historie mikrobiologie.
- Budete překvapeni, že ve vás je celé nová svět.
Poděkování za úvodní fotografii: Alireza Attarivia unsplash cc