Odblokace

Vstup do nového roku jsem vzal pěkně z gruntu a pustil jsem se do věcí, kterým jsem se předtím vyhýbal jako čert kříže. Jedna z nich souvisí s mým bezvýchodným stavem na konci minulého roku. Měl jsme pocit, že mi nic nedává smysl. Můj život jako by byl prázdný. Vztahy, které jsem měl s okolím, nestály z mé strany za nic. Cítil jsem se ztracený, bez jakéhokoli směru. Využil jsem konec roku na retrospektivu a začal pomalu pojmenovávat a identifikovat svoje problémy. Nebo alespoň směr, kterým se ke mě hrnou.

Vzal jsem si čas a zamyslel jsem se nad možným řešením. Jedno z nich je ignorace. Tuhle možnost jsem už několikrát zkoušel a nikdy se mi nevyplatila. Spíš se problém ještě zvětšil a tížil mě ještě více. Rozhodl jsem se vybrat druhou možnost a to je něco s tím udělat.

Sám jsem se o to několikrát pokoušel, ale neúspěšně. Pořád jsem byl na stejném místě. A v této chvíli přichází vždy sám život a popostrčí mě jemně skrz Lucku, která mi povídala o metodě, kterou sama už několikrát absolvovala a která jí osobně pomohla. Už mi o ní říkala několikrát, ale předtím jsem nikdy neuvažoval, že by to bylo něco pro mě. Tentokrát jsem však změnil názor. Jedná se o metodu odblokace, tedy přesně One brain.

Metoda One brain funguje následujícím způsobem. Na začátku probíhá rozhovor s terapeutkou na téma, co konkrétně chci dnes řešit, nebo jaký problém mám. Postupně se pomocí dotazování dostaneme hlouběji a snažíme se zjistit, co je vlastně ten problém. Poté pokračujeme a zjišťujeme pocity, které ve mě daná situace vyvolává. Terapeutka se snaží propojit pravou a levou mozkovou hemisféru, abych mohl znovu situaci procítit. Díky tomu se začnou uvolňovat emoce a projevují se i navenek. Všechno jako smutek, radost, pláč, zloba se projevuje. Je to velice intenzivní zážitek. Sám jsem byl na začátku k této metodě velice skeptický. Jenže poté, co jsem měl možnost ji okusit na vlastní kůži a opravdu pocítit a znovu si prožít záblesky z minulosti jsem uznal, že má skepse byla přehnaná. Terapeutka mi pomohla prožít si nepříjemné momenty a nastavit si je znovu, doslova naprogramovat do hlavy tak, jak chci, aby situace probíhala. A díky tomu mě neovlivňovala negativně v přítomnosti.

Mé jednání před odblokací bylo vlastně řízeno, aniž bych o tom věděl, křivdami z minulosti. V určitých situacích jsem jednal automaticky, ale nebylo to vlastně jednání, které jsem považoval za své. Byl to vlastně strach, který mě řídil. Odblokace mi dala jedinečnou možnost zbavit se nánosu z minulosti a jednat více tak, jak je mi to přirozené, ne tak jak jsem byl naučen.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Steve Snodgrass via Flickr cc