Zhodnocení financí

Nejlepší možnost jak zhodnotit své finance je investovat je zpátky do sebe. Ať už využíváte rozvojové kurzy, čtete zajímavé knihy, podnikáte dobrodružství, nebo užívate dovolené podle vaších představ. Pokud vám ale i přesto nějaké finanční prostředky zbývají a nechce je nechat jen tak ležet pod polštářem nebo na běžném účtu nabízím vám neúplný seznam možností, které můžete využít ve svůj prospěch. Jedná se o zhodnocení financí dostupné běžnému člověku nad rámec standardního spořícího nebo běžného účtu. Sám většinu produktů využívám.

V dnešní době jsou úrokové sazby velice nízké a díky tomu peníze uchované na běžném nebo spořícím účtu nevykazují téměř žádný růst. Je to hlavně dáno mírou rizika, které běžný účet nabízí. Riziko ztráty peněz je velice nízké. Naproti tomu jsou na trhu finanční produkty, které slibují větší zhodnocení prostředků ale za cenu většího rizika. A přesně o těchto produktech bude dnes řeč. Pokud je vám větší míra rizika nepříjemná, klidně tento článek přeskočte a těšte se na příští týden. I přesto však doporučuji jeho přečtení, ať máte ponětí, co se nabízí za možnosti. Všechny investiční nástroje jsou dosupné online.

Podílové fondy

Jako první možnost, kde investovat své finanční prostředky, se nabízejí podílové fondy. Jedná se o investice do akcií a dluhopisů, o které se stará správce fondu. Tento je zodpovědný za zdraví vašich financí. Existuje velké množství společností, které se zabývají podílovými fondy. Moje investice spravuje společnost ING Podílové fondy. Po vyplnění dotazníku investora, zaměřeného na míru rizika, které jsem ochoten akceptovat, jsem dostal doporučené fondy, do kterých můžu investovat. Samozřejmě si můžu fondy vybrat jakékoliv z celé nabídky. Aktuálně můžete investovat již od 100 Kč. Vstupní a výstupní poplatky jsou zdarma (pokud si vyberete z rozšířené nabídky fondů, tak jsou poplatky v malých jednotkách procent).

Investování je velice snadné, vyberete si fond nebo fondy, do kterého chcete investovat a potom stačí posílat na účet ING pravidelně zvolenou částku. ING Podílové fondy aktuálně nabízí výhody pro nové klienty ve formě úročení 1% na ING Konto po dobu 3 měsíců a do prvního fondu, do kterého jste investovali vám přidají 300 Kč. Využijte registraci do ING Podílových fondů. (Pokud se zaregistrujete přes můj link, dostanu také malou finanční odměnu na svůj podílový fond.)
Aktuální zhodnocení: od 4% do 8% podle míry rizika.

Bondora

Jestliže vám nejsou akcie blízké a rádi děláte radost druhým, tak vás jistě zaujme další možnost investování. Jedná se o investici do půjček, na které se skládá více lidí. Jakmile je vybraná celá částka na půjčku, žadatel dostane peníze a vy potom každý měsíc po dobu trvání půjčky dostáváte dohodnuté úroky a část z jistiny. Jedná se rizikovější investici než třeba v případě podílových fondů. Na druhou stranu si sami vybíráte, komu půjčíte peníze. Úroky jsou zde vyšší, někde okolo 10%. Bondora nabízí skvělou možnost automatického investování na základě výběru vhodné investiční strategie. Od umírněného investora až po progresivního, kterému nevadí větší riziko.

Můžete své finanční prostředky investovat do půjček v těchto zemích: Finsko, Estonsko a Španělsko. Investice probíhají v eurech. Minimální investovaná částka je €5. Pokud jsou převody peněz na eura pro vás nevýhodné, můžete využít služby Transferwise, ta nabízí výhodnější kurzy pro převody různých měn. Pokud chcete službu Bondora vyzkoušet, tak se jednoduše registrujte a proveďte první investici. Bondora vám k ní přidá €5.

Zonky

Zonky je česká obdoba evropské služby Bondora. Také investujete do půjček, ale s příběhem, jak slibují stránky Zonky. Princip je následující. Žadatel o půjčku sepíše svůj příběh, proč o půjčku žádá. Investoři se postupně skládají až dosáhnou požadované částky. Poté jsou investorům vypláceny úroky a část jistiny. Zonky bohužel zatím nepoužívá automatizaci jako Bondora, proto jsem do ní zatím ve velkém neinvestoval. Až bude mít slušnou automatizaci, kde si budu moci zvolit parametry, podle kterých investovat peníze, rád se přidám. Jeho velkou výhodou je české prostředí a investice v korunách. Příběhy žadatelů jsou různé a určitě vás některý osloví. Úroky jsou okolo 5%, záleží na délce a rizikovosti investice.

Fundlift

Fundlift je největší novinka. Něco, co ve světě už běžné funguje se dostalo konečně i k nám. Díky Fundliftu máte jedinečnou šanci investovat finanční prostředky do firem a společnosti z české republiky. Jedná se o několik typů investic. Důležité ale je, že tímto krokem vlastně podporujete danou firmu a ještě získáváte něco navíc. Například majitel Zvíkovského pivovaru a restaurace nabídl každému investorovi pivo zdarma při návštěvě jeho restaurace.

Na Fundlift přibívají postupně nové firmy, které žádají o půjčku z rozličných důvodů. Některé stavějí novou výrobní linku, jiné by rádi investovlai více do marketingu nebo do vývoje. Půjčky jsou okolo 10%, ale záleží taky na typu investice. Můžete dokonce získat podíl ve společnosti a až se společnost prodá váš podíl bude výhodně zhodnocen.

Na závěr

Pokud váš žádná z možnosí nezaujala, nezoufejte. Investovat se dá opravdu do čehokoliv. A nebo můžete investovat do sebe.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Igráček EFKO via Flickr cc