Pravidelností k mistrovství

Nejsnazší možnost, jak se držet na zvolené cestě, je pravidelnost. Dlouho jsem toto nemohl pochopit, ale když se mi to konečně podařilo, tak to dává přece smysl. Jestli že se chci v něčem zlepšit, nebo s něčím novým začít, tak v tom hned nebudu profesionál nebo přeborník, ale jenom díky pravidelnosti, tomu že budu činnost provádět opakovaně a často se ze mě může přeborník stát.

Tento princip se dá aplikovat na jakoukoliv lidskou činnost, ne jenom na cvičení. Ale cvičení je něco co mi pomohlo si sílu pravidelnosti uvědomit a díky cvičení se tuto sílu snažím aplikovat i do dalších svých činností. Když jsem se cvičením začínal, tak jsem cvičil velice nepravidelně a výsledky byly chabé. Ve chvíli kdy jsem se cvičení věnoval opakovaně se záměrem, že mám plán kdy budu cvičit, tak mi to šlo skoro samo. Plán mi umožnil to, že jsem nemusel přemýšlet kdy bude cvičit nebo co budu dělat ve cvičební den. Bylo to přece jasné a dopředu dané. Cvičební dny jsou pondělí, středa a pátek a v tyto dny se cvičí. Nemusím nad ničím bádat a prostě se pustím do cvičení. Tak je to jednoduché. Mám plán a aplikuji ho pravidelně.

Plán aplikuj pravidelně

Proto je dobré mít i takovýto plán na jiné činnosti, které chcete ve svém životě rozvíjet. Chcete více psát? Žádný problém. Stanovte si plán. Každá den v 8 hodin večer si sednu za stůl a budu psát. Nastavte si takovýto plán a pravidelně ho dodržujte. Dovolte si napsat něco špatného. V celkovém důsledku to může přinést jenom dobré výsledky, když budete psát pravidelně vaše schopnost se bude zlepšovat. Vůbec ničemu nevadí, že na začátku máte pocit, že se to nedá ani číst. Jenom díky tomu, že si sednete na židli a budete se věnovat psaní pravidelně, tak se z vás může stát báječný spisovatel.

Můj plán je napsat jeden až dva články za týden na tyto stránky. Dělám to pravidelně a zatím se mi to daří. Někdy se mi psát nechce nebo mám pocit, že co jsem napsal, nestojí za to. Momentálně to ale lépe napsat nedokáži, takže to beru jako cvičení a zdokonalování se procesem psaní. Celkově mohu říci, že mě to baví. Dlouho jsem chtěl slova sázet na papír nebo do počítače a odkládal jsem to. Jsem rád, že jsem si založil tyto stránky a postupně je zaplňuji texty které jsou mé.

Samozřejmě můžeme mluvit o jiných činnostech, které je třeba dělat pravidelně. Pojďme se spolu podívat na několik příkladů.

Co můžu dělat pravidelně:

  • číst knihy
  • malovat
  • rozmlouvat s rodinou a přáteli
  • rozzářit někomu úsměv na tváři
  • hrát na hudební nástroj
  • vést si účetnictví

Co s motivací

Možností je určitě více. Stačí si jen vybrat, tu která právě sedí vám. Jestli že řešíte problém, jak vydržet u vaší oblíbené činnosti, nebo se chce v něčem zlepšit, tak si stanovte plán kdy přesně budete činnost provádět a tohoto plánu se držte pravidelně. Na začátku je člověk většinou motivovaný a činnost provádí, ale postupně motivace vyprchá a člověk toho nechá. Toto je špatně. Motivace je pro amatéry, profesionálové mají plán a dodržují ho pravidelně.

 

Poděkování za úvodní fotografii: theilr via Flickr cc