Účinné cvičení nejen po mozkové příhodě

Stalo se, že člen mé rodiny měl mozkovou příhodu. Naštěstí všechno dopadlo dobře a dostal se z toho. Momentálně se regeneruje a nabírá síly. Zajímalo mě, zda-li je nějaká možnost, jak účinně vrátil fungování těla do stavu před mozkovou příhodou. Dostala se mi do rukou kniha s titulem Original strength, kde je krásně popsáno, jak si člověk může obnovit svou původní sílu, kterou měl jako malé dítě nebo dospívající, a kterou jako by v dospělosti ztratil. V jedné z kapitol byl popsán cvik, který je právě ideální cvičit po mozkových příhodách, tak jsem ho vřele vyzkoušel sám na sobě a doporučil.

Cvik je to velice jednoduchý. Propojuje levou hemisféru s pravou, a to všechno se děje pomocí fyzického propojení levé a pravé strany těla. Rozhodl jsem se dát cviku šanci delší dobu, a tak jsem ho zařadil do svého rozcvičení před samotným tréninkem. Když mám odpočinkový den, tak si také tento cvik rád zacvičím a protáhnu se. Vřele doporučuji i vám. Kdo si chce vyzkoušet, postupujte podle následujících kroků.

Popíši zde variantu cviku ve stoje. Dá se samozřejmě cvičit i v sedě, v leže i za chůze. Záleží na vás, která varianta se vám bude zdát zábavnější.

  1. Rovný stoj, chodidla od sebe zhruba na šířku ramen nebo užší.
  2. Kolenem levé nohy se snažíme dotknout loktu pravé ruky.
  3. Poté vrátíme končetiny do původní pozice a opakujeme, ale s pravou nohou a levou rukou.
  4. Opakovat.

Jestli že, se nemůžete dotknout při cviku kolene, dotkněte se klidně stehna. Alespoň máte cíl o který se můžete snažit. Naopak, je-li pro vás cvik jednoduchý, dejte si dlaně za hlavu a zkuste se v této poloze dotknout loktem opačného kolene.

Jak jsem již uvedl na začátku jedná se o cvik z knihy Original strength, kterou jsem dočetl, ale pořád se k ní vracím. Jedná se o knihu plnou jednoduchých cviků, které vám mají navrátit původní sílu. Tato myšlenka mě zaujala, a proto jsem cviky z knihy zařadil do svého rozcvičení. Ještě je brzy na nějaké hodnocení, ale budu bedlivě sledovat svůj vývoj, a až nastane vhodná chvíle, tak vás budu informovat o výsledku.

Dopřejte si pohyb každý den. Stačí vám pouze pět minut. Provádějte tento cvik a pozorujte na sobě jak se cítíte po týdnu, po měsíci, po čtvrt roce.

 

Poděkování za úvodní fotografii: IsaacMao via Flickr cc