Před a po

Je fascinující, jak nám imponují fotky Před a Po. Je to vidět snad na každém rohu digitálního světa. Někdo dokázal zhubnout 30 Kg za 6 týdnů a nezapomněl se před tím vyfotiti. Máme krásný důkaz toho, že se mu to povedlo. Je to přímo návykové sledovat takovéto proměny. Jak se všechno každému daří. Ten zhubl, a ten za nabral svaly. Ta shodila do plavek. Velká škoda, že se takovéto změny vyhýbají právě nám. Nebo jen možná jsme nestačili udělat fotku před a po.

Změny tam určitě jsou, jen možná nejsou vidět na povrchu. Nejsou vidět fyzicky, ale určitá změna se jistě udělá v psychice. Jenže tak se na fotce špatně ukazuje. Jak mám dát najevo, že jsem daleko více spokojen sám se sebou? Je na to snad nějaká fotka? Nemyslím si. Jak můžu světu říci, že jsem vstřícnější a zajímám se i o druhá, což jsem předtím nedělal. Můžu to snad vyfotiti? Nemyslím si.

Ukažme vše

Každá změna kterou procházíme není možné zdokumentovat a prezentovat na Facebooku, ale o to zásadnější pro nás vlastně může být. Záleží na tom, jestli se chceme se svou změnou někde prezentovat a ukazovat ji na obdiv před ostatními, nebo nám stačí, že o tom víme my sami. Protože ne všechny změny jsou zajímavé pro naše okolí, ale mají velký dopad na nás samotné. To že si začnete správně čistit zuby a tím si prodloužíte zdraví vašeho chrupu, je pro vás zcela zásadní věc, protože i v 90 letech budte moci kousat bez problémů do jablka a nic vám nehrozí. Na druhou stranu asi nebude ostatní přesvědčovat o tom, že vaše čištění zubů bylo předtím velice nesprávně a teď jste na to přišli.

Na fotkách je možno ukázat změnu fyzického stavu a je to na nich krásně vidět. Ale to je vlastně tak všechno. Z fotky už nevyčtete to, že zobrazený muž, který vyrýsoval svoje tělo je profesionální nevěrník, co má dvě děti a neplatí na ně alimenty a s každým jedná z patra. Na fotce všechno vypadá úžasně. Ještě lépe, pokud je přežehlená přes nějaké filtry, která dokáží zlepšit vnímání reality. Ta potom vypadá přitažlivější, než opravu je.

A tak fotíme svoje odhalené těla ve víře, že to někoho bude zajímat a bude inspirován naším postupem při hubnutí. Místo toho, abychom se zaměřili na to, co je opravdu důležité. Je to získat co nejvíce lajků? Nebo snad zajistit si, co nejvíce sdílené naší zprávy? Opravdu sám nevím. Možná je to jen o tom, žít takový život, jaký chceme žít, bez přetvářky a v souladu sami se sebou.

Poděkování za úvodní fotografii: NOAA via unsplash cc