Řešte svoje problémy

Nikdo nemá více problémů než ostatní. U nich je tak snadné potíže vidět a začít je s nimi řešit. Nebo klidně za ně, stejně by nevěděli, jak na to mají jít. Pomoc je nádherná lidská vlastnost. Jenže pokud je nevyžádaná, tak výsledek nebude takový, že lidé budou za vaši pomoc rádi, ale právě naopak. Kde se vlastně bere touha pomoci ostatním? Máme pocit, že něčemu rozumíme lépe a chceme naplnit svou potřebu pomoci druhým. Jenže rozumíme tomu opravdu lépe? Máme všechny informace a známe dokonale situaci toho, komu chceme pomáhat?

Problémy všude kolem nás

Jediný koho známe dobře, jsme my sami. A tím pádem jsme pro sebe jediní, kteří nám mohou nejlépe pomoci. Proč se ale raději vrháme na pomoc ostatním a sebe zanedbáváme? Protože vidět u sebe problémy není nic příjemného. Pokud u sebe vidíme problémy, tak bychom je přece museli řešit, protože to se s problémy dělá. A nikdo nechce mít problémy. Chceme mít bezstarostný život, plný zábavy a ne nějakých problémů. U ostatních je to ale jiné.

Jenže i když vyřešíme všechny problémy světa, tak nám zůstanou ty naše, které se snažíme potlačovat nebo nevidět. A nejlépe jak můžeme pomoci světu je vyřešit si tu svojí kupu problémů, které nás provázejí. Postupně rozmotávat klubko které je celé zacuchané a vypořádat se s každým problémem. Ale tohle všechno je práce, kterou musíme sami na sobě udělat. A hlavně si musíme přiznat, že taky chybujeme a že taky máme problémy. Tohle všechno je lidské a máme to společné všichni dohromady. Není se opravdu za co stydět. Co by mohlo rozvířit stud je jen situace, kdy víme, že máme problémy, ale neřešíme je. Necháváme je být a vyhýbáme se jim.

Řešte hlavně svoje

V momentě, kdy se zaměříte na svoje starosti a budete postupně odkrajovat, tak se u vaše okolí začne pomalu měnit. Něco, co předtím nebylo ani myslitelné se stane skutečností. Pohnou se zamrzlé ledy a před vámi se objeví nový obzor. A vašimi činy, můžete motivovat svoje okolí, které také začne postupně zpracovávat své problémy. A tohle je neskutečná pomoc. Ne, když někomu říkáte co a jak má dělat, ale když mu to ukážete svým vlastním příkladem, že změna je možná. A není třeba se bát. Změna je běžná součást života. Nic není stálé. Všechno podléhá zkáze a degraduje. Není třeba si z toho dělat hlavu. Ale zuby nehty se držet něčeho, co tu bylo dávno nastavené a máte v tom pocit bezpečí, jen z toho důvodu, že je to důvěrně známé není cesta. Je to jen zásek kdesi v minulosti.

Vlastních problémů má každý dostatek a může se jejich řešení věnovat celý život. Ale tím, že se do toho pustí má konečně možnost být nápomocen i ostatním skrze svou vlastní zkušenost. Díky svým prožitkům. Ne jen něčemu, co si přečetl v jakési chytré knížce a radil ostatním, ale díky vlastní zkušenosti. A toto je pomoc, které opravdu pomáhá. Nikoho nikam netlačí a je vlídná, protože sama ví, jaké je to čelit problémům a projít si změnou. Není to lehká cesta, ale dá se zvládnout. A po překonání překážky si je člověk více vědomí svých vlastních sil a toho, jak je použít.

Pomozte ostatním na světě tím, že budete v první řadě řešit svoje problémy.

Poděkování za úvodní fotografii: Greg Jeanneau via unsplash cc