Kterou dietu si zvolit?

Máme neomezené možnosti, co se stravování týká. Můžeme si dopřát plody z jakéhokoliv světadílu u nás doma na našem jídelním stole. A taky toho hojně využíváme. Není již potřeba chodit do specializovaných obchodů. Regály supermarketů se postupně přizpůsobily tomuto trendu a sami nabízejí cizokrajné pokrmy. Není nic snazšího než si zajít do obchodu a ochutnat kousek světa. V obchodě nejsou jen cizokrajné pokrmy, ale také pokrmy místní v rozličné kvalitě. A tady možná začíná kámen úrazu. Těžko se nakupujícímu orientuje v záplavě dobrot, které se v regálech nacházejí. Jak poznat která je pro něj ta pravá? Nejlepší je ochutnat všechny a podle toho si vybrat tu, které vám bude sedět.

A přesně takhle podobně je to i s dietou, kterou si pro sebe vybíráte. Dali jste si za cíl, že budete žít zdravěji a nebo chcete shodit několik nadbytečných kilogramů, které vás omezují v pohybu. Jenže jak poznat, kterou dietu si zvolit, když jich je nepřeberné množství. A u každé se najdou její zarytí zastánci a zároveň, když budete trochu krityčtí a uděláte si svůj průzkum, tak narazíte i na odpůrce této diety. Jednomu by se z toho zatočila hlava kolem.

Co je to vlastně dieta?

Podle Wikipedie se jedná o řízený příjem pokrmů a tekutin za účelem dosažení specifického cíle. Tohle celkem dává smysl. Ještě důležitá informace, která by měla zaznít je, že diety můžeme rozdělit na krátkodobé a dlouhodobé (celoživotní). Krátkodobé diety mohou být takové, které slouží pro restartování organismu a není doporučeno je podstupovat po delší dobu. Takový příklad za všechny je třeba dieta Whole 30, které po 30 dní nastavuje velice striktní pravidla toho, co můžete vložit do svých úst. Výsledkem je, že se dozvíte o sobě, které druhy potravin vám nedělají dobře. Jako vedlejší produkt této krátkodobé diety je narovnání tělesné hmotnosti. Pokud jste měli nadváhu, tak pár kilo ztratíte. Pokud jste měli naopak podváhu, tak pár kilo naberete.

Speciální typ krátkodobých diet jsou ty, které jste zkoušeli a nebyli jste s jejich výsledky spokojeni, nebo jste je předčasně ukončili, protože vás omezovali více, než vám bylo příjemné. Krátkodobé diety slouží svému účelu a mohou být skvělým startem pro započetí nějaké dlouhodobé diety neřku-li pro nějakou celoživotní.

Dlouhodobé diety

Mezi tyto diety je možné zařadit všechny diety, které můžete úspěšné provozovat po celý svůj život a nepřinášejí vám nějaké zásadní omezení. Mezi takovéto diety patří i ta, kterou držíte právě teď. Ano je to ta vaše dieta, co nese vaše jméno a jediní, kdo ji dodržují jste vy sami. A je jedno čím se stravujete. Můžete se cpát párky ze supermarketu a zajídat to dorty a zapíjet to hektolitry kofoly. I tohle je dieta. Otázka je jaký je váš cíl s touto dietou? Možná že ani sami nevíte že nějakou dietu držíte. Možná se jen stravujete, protože vás to rodiče naučili a vy v tom vesele pokračujete dále. A žádný cíl za tím vlastně není. Možná jeden, že chcete nasytit váš hlad. Což je zcela validní cíl. Záleží ale zda máte nadváhu a s ní spojený vetší pocit hladu. A tak do sebe cpete větší množství jídla, než skutečně potřebujete.

Teď máte jedinečnou možnost provést si sebereflexi a zjistiti jaký je vlastně váš cíle ve stravování a ve vaší dietě. Chcete se dál přejídat a tloustnout a zapříčinit si nepřeberné množství zdravotních problémů? Možná jste o tom nikdy nepřemýšleli, ale teď je ta správná chvíle. Zamyslete se a definujte si, čeho chcete skrze svou dietu dosáhnout. Nebojte, já na vás počkám.

Vaše budoucí dieta

Je to třeba být zdravý a zase pohyblivý jako kdysi? Nebo nemuset se za sebe stydět v bazénu? A vede vaše stravování k tomuto cíli? Nebo má opačný směr? Pokud je směr opačný, nic se neděje. Všichni chybujeme, já i vy. Důležité je, zda chcete udělat změnu a zaměřit se na váš cíl, který jste si pro sebe definovali. Třeba zhubnout do příštího roku do plavek , tak abych se za sebe nestyděl. Tohle může být první dobrý odrazový můstek na kterém se dá v budoucnu stavět. Bude to pro vás teď motor kupředu ve vašem snažení.

Najděte si nějakou dlouhodobou dietu, která bude sloužit nejlépe vašemu cíli a dejte jí šanci ve svém životě alespoň měsíc. Po měsíci zrevidujte, zda se blížíte cíli, který jste si nastavili. Může to jít pomalu ze začátku, ale jde to, tak jste na správné cestě nepolevujte. Zázraky se neději přes noc, jak by se mohlo z videí na Youtube zdát. Chce to čas, který do své změny vložíte a bude svědomitě kráčet po cestě ke svému cíli.

Můžete si vybrat nějakou z následujících diet, nebo klidně objevitu tu vaší:

  • Paleo dieta
  • Keto dieta
  • Dělená strava
  • Dieta podle krevních skupin
  • Středomořská dieta
  • Vysoko bílkovinná, nízko sacharidová dieta

Zkuste jednu a dejte jí šanci. Po měsíci vyhodnoťte, jak se vám s dietou žije a zda v ní chcete pokračovat, nebo vyzkoušíte nějakou jinou.

Jakou dietu aktuálně provádím

Osobně jsou zkoušel již několik diet zmíněných výše. Začalo to s programem Whole 30, který odstartoval hledání ideální stravy pro mé tělo. Poté jsem se nějakou dobu držel na paleo dietě a striktně jsem ji dodržoval. Poté jsem polevil ve svém snažení a zapojil jsem do svého jídelníčku i pokrmy, které jsem předtím vyřadil. Mělo to výsledek, že jsem zase nabral na váze a celkově jsem nebyl spokojen. Tak jsem hledal dál a zkoušel další možnosti.

Aktuálně držím přerušovaný půst, kdy jím jen od 12 do 20 hodin večer. Většinou za tu dobu sním 2 jídla. Jsou to ale větší porce, než normální jídlo. Je to z toho důvodu, že nepotřebuji řešit 3 jídla za den a tudíž ušetřím čas a energii. Toto se mi celkově osvědčilo. Můžu více méně jíst cokoliv, ale řídím se takovým pravidlem, že ve velké míře kupujeme věci, které na sobě nemají čárový kód (maso, zelenina, ovoce, vejce, …) a snažíme se omezit nějaké polotovary a jídlo, které si na jídlo je hraje. Samozřejmě nehraji si na svatého a brambůrky nebo zmrzlinu si dám. Jen to nepřeháním a nejím ji každý den. Stejně tak je to se slazenými limonádami. Ty jsem ze svého života vyřadil. Někdy, když jsme v restauraci, tak si rád dám kofolu, ale je to třeba jednou do měsíce.

Není to ale jenom o stravě. Důležitý je také pohyb, pro dlouhodobé zdraví a obratnost. Proto cvičím každý týden minimálně dvakrát, většinou třikrát. A samozřejmě práce na zahradě nebo plavání jsou také oblíbené aktivity.

Poděkování za úvodní fotografii: Brooke Lark via unsplash cc