TED je každoroční konference (Technology, Entertainment, Design) na kterou se sjíždí lidé z různých odvětví, aby prezentovali zajímavé myšlenky, nebo ukázali svůj věděcký oběv, popřípadě poukázali na závažný problém v lidské společnosti. Postupem času na sebe TED nabalil ještě další aktivity, jako třeba zpřístupňování přednášek online pro kohokoliv, kdo má zájem, anebo pořádání nezávislých lokálních akcí pod značkou TEDx a dalších aktivit.
Svěží začátek
Chris Anderson začíná knihu příběhem, jak se vlastně dostal k TED konferenci. A popisuje, co pro něj znamená. Nutný úvod pro navázání kontaktu se čtenářem. Poté již svižně pokračuje a vypichuje nejdůležitější body pro veřejná vystupování a mluvení na konferencích. Kapitoly jsou dobře seřazeny a představují probíranou látku postupně.
Nejdříve se zaměříte na důležitost myšlenky, kterou chcete prezentovat. Je dobré mluvit o něčem, o čem jste sami přesvědčení. Nebo ještě lépe, do čeho jste přímo nadšení. Můžete toho využít a přenést toto nadšení i na vaše posluchače. Chris Anderson vysvětluje důležitost leitmotivu, neboli hlavní myšlenky celé prezentace.
Dále jsou v knize v jednotlivých kapitolách popsány situace jako je příprava na přednášku, jaké si připravit materiál. Zda použít nebo nepoužívat video při prezentacích. Jak máte vystupovat na pódiu a že není třeba se schovávat za pult. Důležité je navázat s publikem kontakt. Jak si připravit úvod a také závěr přednášky, aby došlo k řádnému zakončení. V neposlední řadě je zmíněna práce s hlasem a intonací. Pokud chcete mít nudnou prezentaci, tak všechno přednesete jedním monotónní hlasem.
Další podrobné informace
Kniha je proložena příběhy prezentujících a ukázkami jejich přednášek, popřípadě je přidán popis, jak se na přednášku připravovali. Chris Anderson v knize také popisuje, co nedělat a jak se nechovat při prezentaci. Jedná se o zaručené cesty do pekel. Důležité je na začátku neodradit dlouhým představováním výzkumného týmu, který se na řešení problému podílel. Pro váš to může být důležité, ale pro publikum, je to otrava. Dobré je také vystavět přednášku na dramatičnosti a nechat publikum napnuté, aby se těšilo na odhalení.
Dozvíte se také, zda se na přednášku připravit tak, že budete mít všechny poznámky zapamatované v hlavě, nebo že budete vykládat s patra. Rady z knihy jsem využil nedávno. Procházel jsem si svou prezentaci několikrát a dokonce jsme ji prezentoval před kolegy, abych dostal rychlou zpětnou vazbu a mohl jsem prezentaci ještě vylepšit. Nakonec se to vyplatilo a nemusel jsem ani nakukovat do poznámek, ale mohl jsem souvisle přednášet.
Proč si knihu přečíst?
-
Chystáte se prezentovat nebo často prezentujete.
-
Chcete předat svou myšlenku dál a oslovit velkou spoustu lidí.
-
Toužíte po tom své přednášky okořenit a vylepšit.
-
Láká vás přenášení na TEDu.
Proč knihu nečíst?
-
Nemáte touhy prezentovat a zaujmout svými myšlenkami okolí.
-
Nechcete se dozvědět jakým stylem přenášejí ostatní a jak jim to funguje.
-
Nechcete vědět, co je TED.
Jednoznačně knihu doporučuji k přečtení těm, co často vystupují na veřejnosti a chtějí vybrousit svůj projev. Pokud s prezentacemi teprve začínáte, tak pro váš může být kniha Přednášejte jako na TEDu od Chris Anderson dobrým odrazovým můstkem pro postupné zlepšování vašeho přednesu. Dozvíte za velkou spoustu zajímavých použitelných informací.
Poděkování za úvodní fotografii: Alireza Attari via unsplash cc