Tak dobří, že váš nepřehlédnou – Cal Newport

Tak dobří, že váš nepřehlédnou – Cal NewportA máme tu další přírůstek do rodiny doporučeného čtení na letní dny. Dostala se mi do rukou kniha od Cala Newporta s názvem Tak dobří, že vás nepřehlédnou. Autora knihy mohou znát čeští čtenáři už z dřívejška. Napsal knihu Hluboká práce. Pokud neznáte vůbec nevadí. Nejnovější kniha má podtitul Vášeň je na nic, práci snů získáte díky dovednostem. Tohle byla přesně věc, která mě upoutala, abych si knihu zakoupil a prozkoumal ji blíže.

Vášeň k práci, nebo pracovní vášeň je něco, co jsem dlouho sledoval a chtěl jsem tomuto fenoménu přijít na kloub. Většina rad začínala jděte za svou vášní a zbytek se dostaví. Jenže problém byl v tom, že jsem nevěděl, do čeho jsem vášnivý. Co je vlastně to jediné pravé, co mám dělat. Proto jsem také sáhl po této knize, abych zjistil o vášni více, a jak to s ní vlastně je.

Jak moc dobří musíte být?

Cal Newport rozdělil knihu do čtyř částí, a každé zasvětil jedno pravidlo vedoucí za prací, kterou budete milovat. Na začátku knihu vypráví příběh Thomase, který nebyl spokojený se svou současnou prací v bankovnictví a hledal něco, do čeho bude vášnivý. Vydal se tedy do kláštera mezi mnichy, aby žil počestný život a přemýšlel o smyslu života. Jako mladý se rád zaměřoval na východní náboženství a tohle mu přišlo, že je něco, do čeho je vášnivý. Po nějaké době ale zjistil, že je pořád stejně nešťastný jako ve své poslední práci, a že toto tedy nebude ta pravá cesta.

V první části si Cal celkem nevybíravě bere na paškál známou „pravdu“ pracovního světa – Jděte za svou vášní. Přidává další příběh a rozebírá důvod, proč je tato rada velice lichá. Spousta lidí se už vydalo hledat svoji vášeň a spokojenost v pracovním životě, ale nepochodili. Naopak našel lidi, kteří jsou do své práce vášniví, ale po rozhovoru s nimi přišel na to, že jejich práce nebyla jejich vášeň od začátku, ale potupně, a u někoho až po mnoha letech, se vášeň vytvořila.

Kterou cestou k milované práci?

Dále v knize zkoumá, jak si zajistit takovou práci, kterou budete milovat. Postupně doplňuje další tři pravidla a k nim přidává poutavé příběhy lidí, kteří jsou špičkou ve svém oboru a ukazuje na nich, jak oni postupovali po cestě za svou kariérou. Nezřídka jsou to cesty klikaté a většinou mají společné to, že nejsou zcela jasné od svého začátku. Až postupně nabírají na směru.

Knihu Tak dobří, že váš nepřehlédnou bych s klidem doporučil všem, kteří tápou při hledání své vysněné práce, nebo si myslí, že ta jejich současné práce nemá smysl. Určitě pro vás bude kniha dobrým pomocníkem a pomůže se vám zorientovat ve vašem pracovním životě. Také jsem podlehl hledání práce do které bych se zamiloval, ale po přečtení musím svůj směr přehodnotit. A je to jen dobře. K úžasné práci nevede přímá cesta.

Ideální je si knihu přečíst ještě před tím než vkročíte na pracovní trh, abyste mohli lépe naplánovat své směřování a věděli jste, na co se máte připravit. Také budete vybaveni informacemi, co je pro práci, kterou budete milovat důležité a co všechno to pro váš bude znamenat. Pro někoho to může být možnost, že si v období letních prázdnin vezme na celou dobu dovolenou a bude prožívat čas se svou rodinou. Někdo zase bude moci do práce docházet, jak se mu to zlíbí a ne na obvyklou dobu od 9 do 5. Důležité je získat kontrolu, ale to nejde jen tak samo sebou, aniž byste neměli, co nabídnou na oplátku ve formě svých dovedností.

Proč si knihu přečíst

  • Nevíte, co dál se svým pracovním životem.
  • Vydali jste se na cestu za svou vášní, ale nějak to nevyšlo.
  • Začínáte na pracovním trhu a chcete se dobře připravit.
  • Chcete vědět, co je důležité pro práci, kterou budete milovat.

Proč knihu nečíst

  • Vaše práce je již vaše vášeň a všechno je tak jak má být.
  • Nemáte chuť se dále pracovně rozvíjet.
  • Tam kde teď jste vám vyhovuje.

Rozhodně si nenechte ujít poslední kapitolu, kde Cal popisuje svoji zkušenost a také, jak on aplikuje pravidla z knihy ve svém pracovním životě. Dostane několik tipů i pro sebe a svůj rozvoj. Přeji vám inspirativní čtení směřující k akci.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Alireza Attari via unsplash cc