Ranní rituál který stojí za to

Uzrál čas a já se s vámi mohu podělit o svou zkušenost, kterou provádím každé ráno. Je to něco, co dělám jenom já. Nikdo v rodině se ke mně nechce připojit. Krásně se nastartuji do nového dne a pln energie vyrážím vstříc novým dobrodružstvím.

Co je to za tajemný rituál

Ano není řeč o ničem menším než je ledová sprcha po ránu. Je to osvěžující zázrak, který mi dokonale vytáhne očí z důlků. A všechny ranní chmury jsou rázem zažehnány. Věnují se této očistě již pravidelně asi měsíc. Předtím jsem si dával studenou sprchu, ale nebylo to každý den, takže se o pravidelnosti nedalo mluvit.

Jaké přínosy pro vás bude mít studená sprcha, pokud ji bude aplikovat pravidelně, se můžete dočíst na následujících řádcích.

Život v přítomném okamžiku

Pokud jste ještě studenou sprchu nezkoušeli, tak určitě vyzkoušejte. Protože zažijete jedinečný pocit přítomného okamžiku. Zaručuji vám, že když na sebe budete lít studenou vodu, vás mozek nebude mít možnost brouzdat si jen tak v myšlenkách a odvádět vás od přítomnosti. Jediné co uslyšíte ve své hlavě bude: to studí, to studí, to studí.

Odolnost těla oproti chladu

S postupnou praxí studených sprch se vaše tělo začne adaptovat a budete postupně odolávat většímu chladu po delší dobu. Na začátku můžete vydržet pod sprchou minutu nebo dokonce jenom půl minuty. Ale to vůbec nevadí. S každým opakováním se zlepší vaše odolnost. Takže až bude na Nový rok koupání v ledové řece už nebudete postávat u břehu, ale v plavkách se budete závodu určitě účastnit. A také v zimě ušetříte za topení, protože si nebudete nastavovat vytápění místnosti na absurdní stupně Celsia.

Bystrá mysl

Pokud se sprchujete ráno nebo kdykoliv během dne, tak vězte, že taková studená sprcha vás dostatečně probere a budete zase plně vnímat svoje okolí nebo dělat započatou práci.

Tohle jistě nejsou všechny výhody ledové sprchy. Každý si můžete přijít ještě na svou vlastní výhodu, kterou v ledové vodě valící se po vašem těle spatřujete. Pro mě je to třeba možnost nádherně začít den a nastartovat se. Než jsem objevil studenou sprchu, tak jsem se po ránu ploužil do práce a ani sám někdy nevím, jak jsem se tam dostal. Chvíli mi trvalo než jsem se nastartoval. S příchodem studené sprchy, je všechno po ránu snazší, protože jsem už plně probuzený. Neexistuje, že bych chtěl ještě potom vlézt do postele a spát.

Jak začíst s ledovou sprchou?

Nejdřív je třeba se odhodlat a nepodlehnout hned strachu. Také na sebe nemějte přehnané nároky, že hned zvládnete 30 minut v ledové vodě. Prostě nezvládnete. Postupujte lehce a pomalu. Můžete začít se studenou vodou a polévat se jí pouze pár vteřin a postupně každý den přidávat další a další vteřiny. Poslouchejte svoje tělo a nedělejte nic na sílu.

Někomu může zase vyhovovat, že si nepustí napoprvé plně studenou vodu, ale jen třeba vlažnou a za pár minut si zase přidá trochu studené. Takhle postupně bude také tělo přivykat šoku a za pár dnů můžete v pohodě startovat s plně studenou vodou.

Nepolevujte a dejte ledovému rituálu šanci alespoň 10 dnů a sami uvidíte ten rozdíl. Třeba se sami přistihnete, jak se usmíváte zrovna v momentě, kdy na vás teče proud studené vody. A přesně o tomhle to je. Zažijte tu radost.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Tina Rolf via unsplash cc