Proč jsem zrušil předplatné HBO GO

Není to tak dávno, co jsem využil možnosti předplatit si na měsíc zdarma HBO GO. Bylo začátkem prosince, venku zima a chlad a nejlépe bylo doma pěkně v teploučku. Na webu jsem narazil na možnost vyzkoušet si na měsíc zdarma HBO GO, a tak jsem se po debatě s Luckou rozhodl, že tak udělám. Prosinec je poklidný měsíc, kdy je více času na odpočinek. Okolo Vánoc jsem měl dovolenou, takže bych mohl vyzkoušet, co všechno vlastně služba nabízí a poté se rozhodnout, zda ji budu využívat i dále. Doma nemáme televizi, ale občas se podívám na počítači na film nebo seriál. Ale není to nic tragického, co by zabíralo celý můj volný čas.

Pro ty, kteří by HBO neznali, tak se jedná o placenou kabelovou televizi, která nedávno uvedla i přístup ke svému programu pro uživatele bez TV zařízení a standardního předplatného. Uvádí novinky, co se pořadů týče a natáčí i vlastní tvorbu. Asi nejznámější je seriál Hra o trůny.

Nedostatek spánku

Jak už to tak bývá, když ptáčka lapají líbezně mu zpívají. Nejlepší seriály a filmy na měsíc zdarma pro mě bylo velké lákadlo. Zaregistroval jsem se a, už jsem byl lapen. Vyhledal jsem si seriál, na který jsem kdysi v minulosti koukal a začal jsem ho sledovat. Nakonec jsem shlédl všechny jeho díly. Ale ani to neukojilo mou chuť po zábavě. Objevil jsem postupně další a další seriály nebo filmy a všechny jsem je chtěl shlédnout. Místo čtení magazínu nebo knih, jsem hltal jedno video za druhým a omezoval jsem svůj spánek. Chodil jsem spát daleko později než obvykle.

Myšlenkový pochod, který se odehrával v mé hlavě vypadal asi následovně. Podívám se na jeden díl a potom půjdu spát, abych ráno vstal čerstvý a odpočinutý. Jenže když díl skončil, a zrovna v tom nejnapínavějším, tak jsem chtěl vidět, jak to bude pokračovat. Takže jsem si pustil další a potom ještě další. Několikrát se stalo, že jsem u toho dokonce usnul. Tak moc jsem chtěl vidět, co bude následovat, že jsem potlačoval potřeby mého těla na odpočinek.

Nebyl jsem v tom sám

Lucka taky začala více sledovat tvorbu HBO a popadla jí podobná mánie jako mě. Nemohla se prostě odtrhnout od zářící obrazovky. Jako by jí neustále k sobě přitahovala a nechtěla jí pustit. Dospělo to do takového stádia, že jsem si předplatné dobrovolně prodloužil a celý leden jsem čerpal z bezedné filmotéky a seriálů na vyžádání. Večer, co večer jsem vysedával před obrazovkou a nechal jsem se „bavit“. Jenže už to nebyla zase taková zábava. Spíš jsem si připadal jako zombie.

Jednoho dne mě sama Lucka prosila, abych předplatné zrušil, protože prý nemá tu sílu se od obrazovky odtrhnout. Použila obrat, že je to jako droga. Byli jsme lapeni a museli jsme se z toho dostat ven. Jinak by se opravdu náš volný čas smrskl na sledování zářící obrazovky a nic jiného.

Zrušení HBO GO

Předplatné jsem tedy zrušil. Doběhla doba po kterou předplatné platilo a HBO mi poslalo email, že předplatné ruší, ale že je jim to velice líto a pokud bych si to rozmyslel, tak tady mám odkaz na který můžu kliknout a předplatné se mi zase obnoví. Vědí jak na to. Ale já jsem na nic neklikl. Prostě jsem to přešel. Protože jsem věděl, že pro mě bude lepší, když o předplatné přijdu. Můžu svůj volný čas věnovat něčemu smysluplnějšímu. A mám spoustu knih, které čekají až se začtu do jejích stránek.

Na našem případu je vidět, že prostředí má velký vliv na tvorbu a dodržování návyků. A naše prostředí nás spíše navádělo k tomu se dívat na filmy a seriály, než dělat cokoliv jiného. A bylo to přece tak snadné. Stačilo otevřít počítač a načíst si jednu stránku. Změna prostředí podpoří zdravé návyky. Jak změníte svoje prostředí, abyste zlepšilo svoje návyky vy?