Síla vůle nestačí

Běžné články o produktivitě dávají obecné rady a nabádají k použití vlastní vůle. Tím prý můžete dosáhnout velkých úspěchů. Nemám nic proti vůli, vlastně jsem její fanda, ale pouze jako taková sama nestačí. Je potřeba daleko více. Vůle je dobrý odrazový můstek na začátku a většinou nás přivede k nějaké nové aktivitě, protože sami chceme změnu a nejsme spokojeni s aktuálním stavem. Jenže jakmile začneme, její energie pomalu vyprchává, až se úplně vytratí. A to je přesně moment, kdy si většina lidí řekne, že nemá silnou vůli a s novou aktivitou přestanou, ať už se jedná o změnu stravování nebo pravidelné cvičení. A tím jsme odsouzeni k neúspěchu.

Vůle v začátcích

Anebo ne? Můžete s tím sami něco udělat? Pro začátek je dobré nespoléhat se pouze na svou vůli. Když jsem začínal se zvykem, každý večer si zapsat tři věci za které jsem za uplynulý den vděčný, tak jsem měl velkou sílu vůle. Jenže postupně se vytratila a já bych si nic nezapisoval. Naštěstí jsem si nastavil systém, že každý večer před spaním si do notýsku zapíšu tři věci za které jsem vděčný. Můj myšlenkový pochod byl následující: Chci si dělat každý den zápisky, protože to může pozitivně ovlivnit kvalitu mého života. Jak to ale udělat, abych u toho vydržel? Nastavím si upomínku a každý večer si doplním potřebné záznamy a budu mít splněno. A to je celé.

Vybudujte systém

Když se objeví upomínka, tak vím, že je potřeba udělat záznam do notýsku. Samozřejmě se mi někdy nechce, ale díky upomínce na to nemůžu zapomenout a jsem schopný sám sebe racionálně přesvědčit, že je pro mě výhodnější poznámky si udělat, než to nechat plavat. Síla vůle už s tímto nemá vůbec nic společného. Podobně to funguje při cvičení. Mám nastavený tréninkový plán, že cvičím ob den, aby tělo mělo čas na regeneraci. Když jsem se cvičením začínal, tak jsem byl nadšený a měl jsem velkou vůli cvičit a zlepšit svoje výsledky. Jenže zlepšení nebylo vidět tak rychle, jak bych si představoval. A tudíž moje vůle postupně zeslábla. Jenom díky sytému cvičím pravidelně a moje výsledky se zlepšují. Progres je postupný, ale z mých záznamů krásně patrný. Kdybych dal na sílu vůle a se cvičením bych seknul na začátku, tak nikdy neudělám dřepy na jedné noze nebo mosty.

Samozřejmě síla vůle se více hodí, když ji potřebujeme při nějaké náročné akci. Třeba se pokoušíme o osobní rekord. Když to vztáhnu ke cvičení, tak díky systému cvičím pravidelně a je to vidět, ale díky síle vůle můžu dosáhnout svých osobních rekordů. Třeba když jsem se přitahovala na hradě a zkoušel jsem kolik udělám maximálně opakování. Při normálním tréninku bych udělal 3 podle cvičební plánu a bylo by to v pořádku. Jenže já potřeboval víc a tak jsem pomocí své vůle překonat se provedl opakování 5. A přesně tady je prostor pro vůli.

Kombinujte vůli a systém

Pokud chcete ve svém životě udělat změnu a udržet si jí, tak vám ze začátku vůle určitě pomůže, ale nespoléhejte na ni pořád a dostatečně brzy si vybuduje podpůrný systém, díky kterému se budete držet na správné cestě, a když z ní sejdete, tak vám pomůže zase rychle zpátky. Nastavte si to tak, aby pro vás bylo co nejsnazší udržet se na cestě a všechno, co má potenciál vás vykolejit nechte daleko za sebou nebo si k tomu maximálně znemožněte přístup.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Dino Reichmuth via unsplash cc