Strachy okolí nejsou vaše

Vždycky když jsem dělal ve svém životě něco zásadního přilákalo to pozornost rodiny, přátel a kolegů. Každý z nich měl vždy dobře míněnou radu, jak se daného problému zhostil, nebo jak situaci vyřešit. A hlavně se na mě sesypalo velké množství jejich vlastních strachů, které projektovali na můj případ.

To by jednoho člověka velice rychle udolalo. Každý se obávám něčeho jiného, ale v takovéto nezředěné formě, směřující na mou osobu, jsem sám začal pochybovat o svém záměru, zda je opravdu dobrý. A začal jsem brát cizí strachy za vlastní.

Třeba když jsem kupoval pozemek, tak jsem kolem sebe slýchal, že je moc daleko. Nebo třeba, že je veliký a budu si muset pořídit traktor na sekání. Nebo že stavba domu je velice drahá. Všechno jsou to validní informace, ale záleží na každém, jak moc jsou pro něho důležité.

Strachy se na nás valí neustále

Nebo v případě, když jsem se rozhodoval o koupi rodinného domu, tak se na mě sypali podobné strachy. Je to moc daleko, budeš muset dojíždět. Nádraží je daleko a hromadná doprava tam nejezdí často. Takhle se do divadla nebo do klubu těžko dostaneš. Já vím všechny ty poznámky znějí důležitě, ale jsou opravdu důležité pro toho, kdo je vyslovuje. Nemusí mít ale takovou váhu pro mě.

Do divadla bych se rád podíval, ale nebudu tam chodit každý den. V klubu jsem už dlouho nebyl a ani mi to nechybí. Mám jinou zábavu s mými dětmi. Chápu to, že pro někoho je všechno daleko, pokud to není v centru Brna. Ale pro mě centrum města není tak přitažlivé. Mám rád přírodu, les a procházky. Chci mít svou zahradu, kde si můžu vypěstovat domácí plodiny. Nebo chci svou dílnu, kde si budu vyrábět, co mě jen napadne. Chci si zajít v létě na houby a nemuset jezdit 2 hodiny autem. Pro každého je důležité něco jiného.

Všechno, co se na mě valilo byli strachy těch jednotlivých lidí. Ale nebyli to moje strachy. Ty jsou jiné, ale ne totožné s tím, co si lidé kolem mě myslí. Takže pozor na to. Nenechte si zasadit do hlavy semínky někoho jiného a ještě hůře, abyste ho opečovávali a přiživovali.

Co dělat se strachy okolí?

Jak se tedy vypořádat se strachy vašeho okolí? Můžete na to jít tak, že si všechny strachy sepíšete a jeden po druhém projdete a rozhodnete se, jestli je to váš strach nebo se vás netýká. Také můžete zvážit u strachů, které nejsou vaše, zda dávají smysl a můžete si z nich něco odnést. Když mi třeba kolega při koupi pozemku říkal, že máme opravdu velkou plochu, a že budu na sekání potřebovat traktor, něco na jeho připomínce bylo a měl pravdu, že plocha pozemku je opravdu nad naše síly.

Projděte si svůj seznam a zvažte všechna pro a proti. Ale nenechte se zbytečně všemi těmi strachy zavalit. Nejsou vaše. Nemají s vámi nic společného. Jen vaše okolí reaguje na situaci kolem sebe a projektuje do ní své obavy. Kdybychom se neustále jen báli, tak bychom nic nedokázali a nikam bychom se neposunuli. Takže trocha toho strachu přece jen kolem nás vždy bude. Neznamená to, že vždy musíte jít navzdory strachu a udělat přesně to čeho se obávat. Když se bojíte, že se zabijete při seskoku z letadla bez padáku, tak máte velkou šanci, že tenhle strach je oprávněný. Vždycky je potřeba posoudit aktuální situaci.

 

Poděkování za úvodní fotografii: NeONBRAND via unsplash cc