Umění říci ne

Pokaždé máme možnost volby, i když to na začátku není zřejmé. Můžeme si vybrat, co na sobě budeme nosit, jaké jídlo budeme jíst, jaký dopravní prostředek využijeme.

Když za námi ale přijde známý a požádá nás o pomoc s čímkoli, těžko ho odmítneme. Nedokážeme mu říct ne, i když se nám zrovna do daného úkolu nechce, nebo na něj nemáme čas a chtěli jsme se věnovat něčemu jinému. Chtěli jsme se projít sami v lese a utřídit si myšlenky v hlavě, ne poslouchat jeho stížnosti a posměšky. Co je to s námi, že tam, kde chceme říci ne, doplníme nepadnoucí ano?

Říci ne je obtížné

Ten, kdo nám přehodil odpovědi, je strach. Strach z toho, jestli nás ostatní budou mít rádi. Jenže tenhle strach nás samotné ničí. Ostatní si nás určitě nebudou vážit, když pro ně budeme dělat všechno, co si zamanou. Spíš si z nás udělají své poskoky. Vážit si nás budou jedině tak, že budeme jednat podle svého přesvědčení a nebudeme vždy plnit všechna jejich přání.

Je vám situace povědomá? Také se vám stalo, že jste kývli na něco, co jste ani nechtěli dělat? Jaký jste z toho měli pocit? Mě osobně je potom velice úzko, necítím se dobře. Dokonce se mi stalo, že jsem na sebe byl naštvaný. Ovšem já na sebe nechci být naštvaný, ani na nikoho jiného. Chci si žít spokojený život. Jenže ten se neobejde bez odmítnutí. Odmítnutí z mé strany, že nechci investovat svou energii do něčeho, co mi úplně nesedí.

Překonání překážky

Život je o překonávání překážek a ty se nám zdají obrovské, ne-li nezdolatelné. Jak se k nim ale postupně přibližujeme a seznamujeme se s nimi, zmenšují se a dají se překročit. Jedna taková překážka je právě zmíněná odpověď ne na něco, co se nám nechce dělat. Jako se vším v životě, je potřeba učit se praxí a postupně se zdokonalovat. Máte blízkého, kterému nedokážete nic odmítnout, ale rádi byste? Maminka vás žádá o vyklízení půdy a vy víte, že si s tím nedokáže sama poradit, protože má už svá léta, a vy jste zrovna po ruce.

Jestliže nedokážete hned odmítnout, nic se neděje. Je dobré postupně se připravovat na velké ne. Řekněte ne někomu, u koho vám to nedělá problémy. A postupně přidávejte další ne. Z každého vyřčeného ne si udělejte malou výhru. A postupně přidávejte. Malé výhry se sčítají. Budete mít ze sebe lepší pocit a příště už dokážete mamince říci krasné ne na její žádost a nasměrujete ji na méně vytíženého sourozence.

Každý den si řeknu ne

Taky pomůže, když budete říkat ne při své každodenní činnosti. Zase zde platí pravidlo malých vítězství. V součtu na vás budou mít blahodárný účinek. Řekněte kolegovi, že na úkol, který na vás chce přehodit, nemáte čas a nebudete se mu věnovat. Řekněte dětem, že chcete mít taky chvíli jenom pro sebe a nebudete si s nimi teď hrát. Řekněte operátorovi hned na začátku, že nemáte zájem o tu úžasnou nabídku, kterou se vám snaží vnutit. Buďte důrazní.

Někdo nebere ne jako odpověď a je potřeba mu ne zopakovat, nebojte se to udělat. Získáte větší sebedůvěru. Mně říkání ne v životě velice pomohlo. Přestal jsem dělat věci, které jsem nechtěl. A začal jsem se soustředit na aktivity, které mi přináší radost a dělat je chci. Není potřeba pokaždé říkat ne, ale je potřeba to vždy zvážit.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Filippo Diotalevi via Flickr cc