Upřímnost

Lež má krátké nohy, ale i přesto se jí na světě dobře daří. Jediný problém s ní je v momentě, kdy se na ni přijde. Proto se snaží maskovat a předstírat, že je někdo jiný. Ráda se vydává za pravdu. Ale má k ní velice daleko.

Lhaní dokáže přitížit

Lhát se nemá, říkali nám už sami rodiče a většina dospělých od útlého věku. Tak proč se toho pravidla sami nedrželi? Je extrémně obtížné říkat za každé situace pravdu. Někdy z důvodu, že nechceme ublížit. Někdy může být důvod ten, že sami máme strach z reakce toho druhého. Proto jsme schopni sami vymýšlet různé průpovídky a spletitosti, abychom svou lež podpořili. A stojí nás to obrovské úsilí, aby nebyla lež objevena. Lež dokáže člověka vyčerpat.

Vždycky když jsem doma něco provedl, tak se na mě sesypala vlna obviňování a otázek, proč jsem tu či onu věc udělal. Sám jsem z toho neměl dobrý pocit a ještě jsem dostal takhle přidáno. Proto jsem svoje chování přizpůsobil. Podařilo se mi rozbít hrnek a než abych to raději oznámil, dostal jsem strach z toho, co se bude dít. Neřekl jsem nic a schoval jsem raději rozbitý hrnek hluboko do koše a chvátal jsem co nejrychleji koš vynést do popelnice. Ušetřil jsem si nepříjemnou situaci. Jenže stále jsem musel myslet na to, že rodiče zjistí pravdu o chybějícím hrnku.

Upřímnost dává důvěru

Na druhé straně stojí upřímnost. Možná se ji někdy bojíte, ale není čeho se bát. Upřímnost otevírá oči i mysl. Spojuje to, co má být spojeno, a odlučuje to, co nemá být spolu. Upřímnost vytváří zdravý vztah založený na důvěře. Samozřejmě upřímnost vyžaduje překonání strachu. Říci blízkému člověku, že umírá a zbývá mu už jen několik týdnů života, není zcela příjemné. Avšak je to upřímné a váš blízký má alespoň čas se připravit a zařídit si poslední věci před smrtí. Nemrzelo by vás, že jste mu na sklonku života neřekli pravdu?

Upřímnost je velice důležitá hlavně v situacích, kdy máme strach být upřímní. Posouvá nás to být více sami sebou. Svou upřímností vlastně říkáme: „Záleží mi na tobě. To co je mezi námi beru vážně a nechci na tebe hrát divadlo. Stojím o to, aby mezi námi byla důvěra.“ Díky upřímnosti se elegantně vyhnete stresu v podobě maskování vlastního lhaní. Upřímnost osvobozuje.

Používejte upřímnost denně

Být upřímný je nejtěžší těsně předtím než to uděláte. Jakmile ale začnete říkat pravdu, nemusíte si vymýšlet. Sdělíte skutečnosti přesně tak, jak byly.

I dnes mám strach z toho být upřímný. Myšlenky v hlavě mi kolují a našeptávají mi hrůzné scénáře, co se stane, až to zjistí druhá strana, když řeknu pravdu. Jenže, kde mám jistotu, že se všechny ty hrůzné scénáře vyplní, když sám nepřijdu s pravdou ven a nepokusím se o to?

Sám jsem raději, když jsou ke mě lidé upřímní a říkají mi i nepříjemnou pravdu do očí, než aby za mými zády mluvili s každým o tom, jaký se mnou mají problém, ale mě se vyhýbali. Nechci žít v iluzorní bublině, kde si myslím, že je všechno v pořádku, ale realita je taková, že jen nemám správné upřímné informace.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Alexandre Dulaunoy via Flickr cc