Výzva na 30 dní – dřep

Neustálé sezení v zaměstnání a poté i doma mi ke zdraví moc nepřidá, spíše naopak. I když se snažím pravidelně cvičit každé pondělí, středu a pátek zhruba jednu hodinu, je to jen kapka v moři oproti osmi hodinovému sezení v zaměstnání každý pracovní den. Rozhodl jsem se, že provedu radikální změnu.

Během dne si budu dělat pauzy na pohybové aktivity, abych nebyl celý den v jedné pozici. A zařadím do těchto aktivit můj oblíbený cvik – dřep. V tomto případě budu ve dřepu odpočívat. Pravidla jsou následující:

  • držet pozici dřepu minimálně 10 minut každý den
  • je možné si dřepování rozložit na menší časové úseky
  • provádět po dobu 30 dnů

Mezi další podpůrné aktivity patří změna polohy při sezení a různé krátké procházky nebo protahování.

Proč se vlastně věnovat přerušovaní statické neaktivity? Jak jistě víte, když sedím v jedné poloze, tak namáhám pouze nepatrnou část mého těla, ale zato ji namáhám pravidelně. Tímto dochází k zakrnění ostatních částí těla. Je potřeba proti tomu bojovat. Proto do své neaktivity v podobě sezení zařadím také různé změny polohy v sedě, ve stoje a nebo v dřepu.

Rozhodl jsem se tímto způsobem aktivně předcházet bolestem zad, krku a dalších partií v pozdějším věku.

Začal jsem od 1. dubna, a zatím se mi daří aktivity zařazovat a odpočívat v dřepu. Můžete se přidat také, jestli chcete. Všem vřele doporučuji.

Co mám pořád s těmi dřepy?

Dřep je pro nás velice přirozený postoj. Sezení na židli naproti tomu není. Už naši dávní předkové odpočívali ve dřepu. Je to i ideální pozice při vyměšování. Nikdy vás nenapadlo na co mají v Asii ty zvláštní mísy na zemi na toaletách? Slouží k vykonávání potřeby v pozici dřepu.

Samotné provádění dřepu zesiluje svalstvo nohou a břicha. Pokud se necítíte na plný dřep, můžete se k němu postupně dopracovat pomocí progresí, které jsou krásně popsány v knize Výcvik vězně, kterou jsou recenzoval ve čtenářské koutku. Přečtěte si knihu a postupujte podle předložených kroků, pomalu zlehka. A ve volných chvílích odpočívejte ve dřepu. Vaše budoucí já vám poděkuje.

Dřepy jsou velice opomíjený cvik většiny návštěvníků posilovny. Svalnaté lýtko není asi tak dech beroucí zážitek, jako zatnuté bicepsy nebo tricepsy.  Pokud vás zajímá pouze vzhled můžete si dovolit dřepy vynechat. Pokud vás však zajímá funkčnost, síla a další vlastnosti, které v módních časopisech nenaleznete, dřep by se měl stát vaším přítelem.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Janne Räkköläinen via Flickr cc