Vděčnost zvyšuje pocit štěstí

Vděčnost jako taková, se z našeho světa postupně vytrácí a je na čase oprášit ji a opečovávat. Protože jak vědci zjistili, její praktikování do života každý den může zlepšit vnímání pocitu štěstí. Jak celkově zlepšit váš pocit štěstí se můžete podívat na videu od Shawna Achora a jeho přednášce na TEDu.

Pro nedočkavce

Pro ty, kteří se na video dívat nechtějí nabízím krátké shrnutí. Každý den míříme za větším a lepším, a když toho či onoho dosáhneme, tak zase míříme výše. Neustále máme pocit, že všeho je málo, a mohli bychom se mít ještě lépe, a tak se snažíme dosáhnout pocitu štěstí, ale vlastně se mu tímto postupem přímo vyhýbáme. Je to nekonečný boj. Pokud sledujeme svět okolo sebe přes optiku zpravodajských nebo mediálních domů, tak se k nám dostává velké množství negativních informací. A ty mají za následek, že svůj život vnímáme v negativním světle, protože na něj koukáme přes obraz servírovaného světa. Když se ale vyhneme takovéto aktivitě a přestaneme vyhledávat negativní informace, ale zaměříme se raději na ty pozitivní, tak najednou máme šanci vidět i svět jinak. A můžeme dosáhnout pocitu štěstí, který čekal jen za rohem, až si ho všimneme. Autor nabízí řešení v podobě praktikování následujících aktivit.

  • Každý den najdi 3 věci ve svém životě za které jsi vděčný a zapiš si je. Takhle postupuj po 21 dní. Poté se z toho stane zvyk a budeš to dělat automaticky.
  • Piš si každý den deník a zapiš si do něj pozitivní události z tvého života.
  • Prováděj meditaci.
  • Pravidelně cvič.
  • Obšťastni kohokoliv náhodným aktem laskavosti.

Jak na vděčnost

Cvičení si dávám pravidelně, tak jsem se teď zaměřil na vděčnost a každý den si nacházím svoje 3 věci za které jsem opravdu vděčný. Nutí mě to zrekapitulovat si svůj den a najít na něm opravdu něco pozitivního. Sám jsem tomu nevěřil, ale musím uznat, že mi toto lehké cvičení, které nezabere ani pět minut značně pomáhá. Předtím jsem měl tendenci brát svůj den podle poslední nálady a ta vždy nebyla veselá, takže se mi ani můj den nezdál šťastný. Jenže když jsem sám sebe donutil k tomu, abych si v hlavně přehrál film s prožitým dnem a zaznamenal jsem si z něho 3 pozitivní věci, tak zjišťuji, jak mě má vlastní hlava šálila. Na každém dni se dá opravdu najít něco pozitivního. Něco za co jsem vděčný, že se stalo. Praktikuji to od posledního dne v červnu a chci s tím pokračovat minimálně celý července. Již v minulosti jsem se vděčností zabýval, ale nezapisoval jsem si ji, pouze jsem ji vyslovil v mysli. Bylo to před dvěma roky. Od té doby, jsem cvičení s vděčností opustil. Teď se k němu zase rád vracím. Protože okolo mě v poslední době hodně kroužilo.

Štěstí není něco, co k nám přijde až někdy. Až bude dodělané všechno, co má být dodělané a my dosáhneme svého cíle. Štěstí je třeba si hýčkat a jít mu naproti. My sami si můžeme vybudovat a udržovat svoje štěstí, tak proč čekat. Pojďte se přidat k práci na osobním štěstí. Každý den si vezměte zápisník a napište si svoje 3 věci, za které jste vděční. Opakujte po 21 dní. Na konci zhodnoťte výsledek.

Mimochodem, toto je můj stý (100) příspěvek na blog. Jsem vděčný, že sem můžu přispívat a přidávat svůj pohled na svět.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Kristy Kravchenko via unsplash cc