Záměr vyřčený nahlas

Nedávno jsem psal ve své rekapitulaci roku 2018, že jsem minulý rok necvičil tak často, jak jsem si přál. Někdy jsem měl dokonce výpadek i měsíc mezi cvičením. V rekapitulaci jsem také psal, že s tímhle chci něco dělat v aktuálním roce, protože mi cvičení chybí. To jsem ještě netušil, co se stane na začátku ledna.

Blíže ke svému cíli

Druhý lednový víkend jsem se vypravil na kurz, kde byli jen muži. Probírali jsem různá témata z mužského světa a na konci víkendu jsme si každá, kdo tam byl, měli dát nějaký závazek, který chceme splnit a budeme na něm pracovat do dalšího setkání. Celkem nás tam bylo zhruba třicet. Probíhalo to asi následovně. Muž, který byl na řadě, předstoupil před skupinu a řekl nahlas svůj záměr, čeho chce dosáhnout a také, co je tomu ochoten obětovat. A došel si za svým záměrem na druhou stranu místnosti přes velmi živé překážky.

Když jsem přišel na řadu já, tak jsem měl v hlavě už svůj záměr srovnaný. Pravidelné cvičené pro mě bylo velkou motivací. Chtěl jsem ho zase zařadit do svého života a těšit se z vykonaných výsledků. Nejde jenom o to se hýbat, ale o pocit, který během a po cvičení zažívám. A to ještě nemluvím o tom, když se mi povede zlomit osobní rekord, nebo si vyzkouším nějaký nový cvik, který jsem ještě nikdy nedělal.

Vyslovil jsem svůj záměr

Předstoupil jsem před skupinu a nahlas jsem řekl, že chci pravidelně cvičit, alespoň 3 krát do týdne. Na oplátku obětuji svoji pohodlnost, budu ráno vstávat dříve a v noci zase chodit dříve spát. Záměr jsem vyslovil nahlas a teď mě čekala cesta na druhou stranu místnosti přes překážky, které nešlo obejít, ale bylo potřeba se s nimi utkat. A nutno dodat, že tyto překážky mi nic nedaly zadarmo. Byli to moji souputníci v kurzu, kteří se postavili do jedné řady, semkli se k sobě a byli odhodlaní mě nepustí za čáru k mému záměru.

Doslova jsem se musel poprat s překážkami, abych se na druhou stranu dostal. Rozběhl jsem se a s řevem jsem vletěl do živé zdi. Ale ta se snad ani o kousek nepohnula. A já se snažil tlačit dopředu, co to šlo. Vydával jsem ze sebe maximum, protože na druhé straně bylo něco, čeho jsem chtěl opravdu dosáhnout. V jednu chvíli jsem si myslel, že to nezvládnu, že se tam snad nedostanu. Na vteřinu jsem polevil tlak a nabral jsem vzduch do svých plic. Pořádně jsem se nadechl a pustil jsem se znovu do díla. Krůček po krůčku jsem se posouval dál za svým cílem. Nakonec jsem to zvládl a padl jsem za čáru vyčerpán. Chvíli trvalo, než jsem nabral zase síly zpět. Jakmile jsem ale mohl, šel jsem vystřídat muže, kteří dělali překážky, abych taky nedal muži na druhé straně jeho záměr zadarmo.

Dodržuji vůbec, co jsem řekl?

Vraťme se do současnosti. Kolikrát si myslíte, že cvičím týdně? Ano je to tak cvičím 3 krát týdně, pokud mi to zdraví dovolí. Jeden týden jsem vynechal, protože jsem byl nachlazený a bolelo mě zápěstí, ale jakmile nachlazení opadlo, tak jsem se vrhl na cvičení. I přes bolavé zápěstí jsem prováděl cviky, které mi to dovolovali. Když mě ruka bolela, tak jsem změnil pozici, nebo cvik vynechal, ale ostatní cviky jsem poctivě prováděl.

Vzpomínám si na minulou neděli, kdy jsem měl po třetí v týdnu cvičit. Moc se mi nechtělo. Byla neděle a v neděli se přece nic nedělá, ne? Jenže pak jsem si vzpomněl, jak jsem bojoval o svůj záměr. A hlavně, že jsem se k němu zavázal nahlas před třiceti muži. To nejde vzít jen tak. Tohle je skutečný závazek. A hned jsem měl motivaci ho dodržet. Takže jsem se v neděli odpoledne sebral a provedl jsem své naplánované cviky. A musím říci, že jsem se potom cítil skvěle. Chlapi, díky za to že jste mě vyslechli a v mém záměru mě podpořili.

Vyslovte i vy svůj záměr nahlas před skupinou

Pro vás, kteří s něčím otálíte, ale chcete to dělat, jen vám chybí motivace, nebo síla, tak vězte, že pokud se zavážete k dodržování návyku před někým jiným než jen sami před sebou, tak se vám potom budou těžko hledat výmluvy. Najděte si parťáka a před ním nahlas vyslovte, čeho chcete dosáhnout. Řekněte to kolegům v práci. Napište si to klidně na Facebook. Cokoliv co vám pomůže dostát vašim slovům, protože potom se vám nebude chtít vycouvat, když o vašem záměru ví půlka vaší kanceláře.

Poděkování za úvodní fotografii: Chang Duong via unsplash cc