Stačí jenom láska?

Dnes je svátek zamilovaných. Má připomínat lidem, aby nezapomínali na ty druhé, aby je milovali, aby jim projevovali lásku. Ale je toto opravdu ono? Stačí si jednou za rok projevit lásku, třeba pěknou květinou, nebo bonboniérou ve tvaru srdce? Tohle je ta láska? Materiální zabezpečení druhého? Nemyslím si. Je to jen jedna část, z velkého obrazu, která k lásce a partnerskému soužití patří.

Pojďme se podívat, co všechno v sobě zahrnuje láska. Není to kompletní seznam, pouze základní. Přidejte si sami, co považujete v lásce za důležité.

Podpora

Podpora partnera je základní pilíř lásky. Pokud takovou podporu nedáváte, tak na druhé straně chybí. Stojíte za svým partnerem a dokážete ho podpořit v těžkých životních situacích. Jste po jeho boku i když jde do tuhého. Podpoříte ho v jeho nápadech, ať je může rozvíjet, zkoušet a učit se. V situacích, kdy někdo partnerovi zemře, mu dáte vhodnou podporu, ať už to znamená, že jste s ním v tichosti, nebo mu dáte prostor, aby se vyrovnal se ztrátou sám. Podle toho, jaké jsem jeho potřeby. Podpora má však jedno úskalí, nepodporujete partnera ve všem bezhlavě, ale s rozmyslem. Je potřeba být upřímný s sobě i ke druhému.

Brát člověka takového, jaký opravdu je

Nechtějte svého partnera předělat k obrazu svému. Je to boj s větrnými mlýny. A vy budete neustále nespokojeni. Nenechte se nahnat do této nekonečná hry bez vítězů. Berte partnera doopravdy takového jaký je se všemi přednostmi i s jeho nedostatky. Tohle je opravdu váš partner, ne někdo, koho si vysníte. Podívejte se pravdě do očí. Milujte člověka se vším, co je jeho součástí. Jistě, že se partner může změnit, ale tato změna musí vycházet od něj, ne z důvodu, že vy tlačíte na pilu. Potom by to nebyla pravdivá změna a neměla by dlouhého trvání, nebo by v ní partnerovi nebylo dobře.

Upřímnost

Dopřejte sobě i partnerovi ten luxus a buďte k sobě upřímní. Říkejte si věci na rovinu, bez vytáčení. Nepřekrucujte pravdu a neohýbejte realitu. Taková námaha stojí spoustu síly a ta síla vám bude chybět. Vyživovat lež je náročná práce. Říci někdy pravdu není jednoduché, ale dáváte tím partnerovi najevo, že ho opravdu milujete. Velká spousta vztahů končí na neupřímnosti. I komplikovaná lež se někdy provalí a zraní oba dva partnery.

Odpuštění

Odpusťte partnerovi jeho chyby a nepředhazujte je zase při nejbližší příležitosti. Pokud stojíte o zdravý vztah, tak odpuštění k němu patří. Každý dělá chyby a také má možnost se z nich poučit. Buďte velkorysí a odpusťte, co odpustit můžete. A odpusťte i sobě. I toto je součást vztahu a lásky. Pokud jste něco odpustili, tak to považujte za uzavřené. Neotvírejte staré rány. Tato praxe do vtahu nepatří. Pokud odpustíte, tak se opravdu vyrovnejte s tím, co se stalo.

Naslouchání

Buďte doslova jedno velké ucho. Když toto uděláte, dozvíte se tolik zajímavých věcí o svém partnerovi, až budete žasnout. V běžném dni má každý na pilno a snaží se prorazit si cestu svým dnem. Na konci má touhu podělit se o své zážitky, ať už radostné nebo chmurné. Buďte v tuto chvíli pro svého partnera na místě přítomni a vyslechněte si, co vám chce sdělit. Opravdu poslouchejte. Láska stojí na tom, že svého partnera vnímáte a reagujete na něj. Bez naslouchání, to ale není možné. Protože potom byste si pouze dělali úsudek na základě vašich předpokladů, ale ne na základě toho, jak se partner doopravdy cítí, nebo co prožívá.

Humor

Samozřejmě nesmíme zapomenout na důležitou součást partnerského soužití. Každý vztah okořenit špetkou humoru. Smích prý prodlužuje život, tak se hodně smějte a dopřejte partnerovi to samé. Prožívejte spolu radostné chvíle. Humor se dá použít pro zmírnění nějaké nepříjemné situace, která vypadá, že nemá východisko, ale to může být jen aktuální pohled na věc bez širšího kontextu. A právě humor uvolní náladu a je možné se na věc podívat i z jiného úhlu. Rozesmějte svého partnera každý den a láska s vámi zůstane.

Možná jste si všimli, že v článku zazněl apel, abyste vy zařadili výše zmíněné činnosti do vašeho vztahu. O tom, že je má vykonávat i váš partner nepadla ani zmínka. A má to svůj důvod. Nejdřív se podívejte na svoji část, jak přispíváte k vašemu vztahu, jak v něm podporujete lásku. Pokud tyto věci již děláte, tak skvělé, jen tak dál. Pokud ne, tak je zařaďte určitě do vašeho života. Pokud máte pocit, že váš partner něco z výše zmíněných aktivit nedělá, tak je začněte dělat vy a sledujte výsledek. Pokud vás zajímá více informací i partnerském vztahu, tak pro vás může být jistě užitečný i článek Síla partnerského soužití.

Poděkování za úvodní fotografii: Sharon McCutcheon via unsplash cc