Rekapitulace roku 2018

Uběhl nám zase celý rok a začal nový. Pro někoho je to jen změna v kalendáři. Já si rád na začátku roku udělám chvíli a provedu si rekapitulaci roku uplynulého. Je to zhodnocení toho, co se mi povedlo nebo naopak nepovedlo za předchozí rok. A taky si udělám výhled na rok aktuální. Sepíšu si věci, na které se chci zaměřit. Tak hezky popořadě.

Co se vydařilo v roce 2018

  • Práce okolo domu a na zahradě. Podařilo se mi a samozřejmě i Lucce vyklidit velkou část domu a dát ho do pořádku. Bylo toho opravdu hodně, spousta věcí šla rovnou pryč, ale co se dalo, tak jsem nějak využil. Třeba dřevo ze staré skříně na nové policie. V rámci jarního úklidu jsme před dům naskládali náš železný odpad, který si poté odvezli hasiči do sběru. A bylo toho tolik, že byl zaskládaný všechen volný prostor před domem. I hasiči z toho měli určitě radost, za prvé v momentě, kdy to nakládali na vůz a za druhé, když za to dostali odměnu ve sběrných surovinách. Na zahradě jsem se také činil. Založil jsem 4 záhony, koupil si křovinořez a sekal trávu na zahradě, spálil hodně suchých starých větví, koupil si motorovou pilu a řezal s ní dřevo, pořídil si starší cirkulárku a řezal s ní, co nešlo motorovou pilou, vykopal kopec úrodné hlíny a připravil tím prostor pro dovoz hlíny na urovnání pozemku. Dělal jsem více ohňů a opékání než za posledních několik let a já tak rád ohně.
  • Práce se dřevem. Během roku jsem měl možnost několikrát si sáhnout na své domácí vybavení a vyřezat si ze dřeva, to co jsem zrovna potřeboval. Ať už to byl domeček pro panenky, jako dárek pro holky, nebo vyrobit police do spižírny. A nebo dřevěné meče na středověké bitvy s draky. Měl jsem z takové práce radost a opravdu mě bavila.
  • Tělesná hmotnost. Rok 2018 jsem držel pravidelně přerušovaný půst a díky tomu se moje váha pohybovalo okolo 95 Kg. Po Vánocích jsem samozřejmě sledoval změnu a i váha ukázala číslo blížící se ke 100 Kg, ale nezalekl jsem se toho. Vím, že jsem přes Vánoce více mlsal a méně se pohyboval, takže stačí omezit přísun sladkého cukroví, které stejně došlo, a přidat zase o něco více pohybu a nemusím se s váhou stresovat.
  • Poznávání sousedů. Tohle je bod, který mě velice těší. Přestěhovali jsme se něco před rokem a hlavně díky dětem jsem měl možnost poznat své blízké i vzdálené sousedy. Dávat se s nimi do řečí a chodit na společné akce. V minulosti jsem tuhle oblast dost zanedbával, tak jsem chtěl svůj přístup změnit a být otevřenější k lidem z okolí. A musím říci, že se to vyplatilo. Mám díky tomu pocit, že sem patřím.

Co se až tak moc nedařilo v roce 2018

  • Přerušil jsem přispívání na blog. V druhé polovině roku jsem se cítil zavalen všemi možnými úkoly a měl jsem pocit, že nemám čas napsat ani řádku. Mnohokrát se mi ani nechtělo. Raději jsem si pustil nějaký film, nebo seriál. V tomto období bylo pro mě těžké najít nějaké téma o kterém bych rád informoval.
  • Nepravidelnost cvičení. Od doby kdy si vedu pravidelně záznamy o své docházce a výsledcích ze cvičení, tak je vidět, jak na tom doopravdy jsem. Není to něco co bych si mohl přikrášlit, protože to tak prostě je. Přes rok jsem cvičil, ale musím říci, že velice sporadicky. Byl jsem kolikrát rád, že jsem se ke cvičení dostal jednou za týden. Někdy jsem měl i mezi tréninky mezeru měsíc. Začalo to tím, že jsem byl nemocný a pokračovalo to tím, že jsem se odhodlával zase znovu začít cvičit. Takže utrpěl progres ve cvicích. Žádné velké výsledky rok 2018 nepřinesl.
  • Zahlcení úkoly. Hlavě ve druhé půli roku jsem měl pocit, že mám neustálý přísun úkolů na mou hlavu, ale že nemám tolik energie, abych je stačil všechny odbavit. A tohle vedlo k prokrastinaci a odkládání úkolů na pozdější dobu, až budu mít zase energii, ale té se mi opravdu nedostávalo. Takže odbavování úkolů a jejich prioritizace je něco, na co se musím aktuální rok zaměřit.

Závěrem

Uplynulý rok přinesl mnoho různorodých zážitků. Líbilo se mi na dovolené ve skalách a v příjemném penzionu s téměř rodinnou atmosférou. Užil jsem si svatbu kamaráda a se svou manželkou jsme si krásně zatančili. Léto a radovánky u vody bylo něco pro mě. Naučil jsem se hodně věcem, co se domu a zahrady týče a mám se ještě čemu učit. Je příjemné objevovat a zkoušet nové věci a poznávat je prakticky ne jenom z knížek. A co rok 2019? Mám v plánu se zaměřit na pravidelné psaní článků, věnovat se cvičení, které mě naplňuje energií a nenechá mé tělo chátrat. A také chci prozkoumávat své hranice a zase je posouvat o kousek dále, než si myslím, že je možné.

Minulé rekapitulace roku: