Posun dál

Život není snadný. Anebo je? Jako vždy záleží na úhlu pohledu. Většina těžkých životních situací má tendenci posunout náš život k lepšímu, ač se to na začátku nemusí úplně jevit. V osobním rozvoji je toto zřejmá skutečnost. A kdo se chce rozvíjet, musí absolvovat i nepříjemné situace, aby se posunul.

Posun správným směrem

Při hledaní sebe sama a své cesty, často narazíte na problémy. Velké množství se jich opakuje, a kdo je trochu vnímavější než balvan, musí si toho být vědom. V případě že víte, jaké problémy vás stále následují, můžete se zaměřit na jejich eliminaci. Když třeba jdete ze vztahu do vztahu a pokaždé se scénář opakuje: Nejdřív nadšení a potom vás přítel téměř terorizuje až do krajnosti a vy chcete ze vztahu utéci. Stejná situace se vám v životě opakuje a ještě kolikrát opakovat bude, jestli s tím sami něco neuděláte. Není to tak, že by si vás vybírali samí zlí partneři, i když z části to může být i tak, ale hlavně vy si hledáte takovýto typ muže/ženy. Jen pouze vy máte možnost změnit svůj vlastní život. Nikdo jiný to nedokáže. Můžou vám říkat, co máte dělat nebo jak se máte chovat, ale vždycky záleží na vás samotných, zda na to přistoupíte.

Když jste si sami vědomi situace, která vám nevyhovuje a chcete na ní zapracovat, tak vás čeká opravdu práce. Žádné lelkování na gauči nebo sledování televize vás neposune dál. A tato práce není lehká. Může to znít odpudivě, ale není se čeho bát. Na konci vás čeká vaše já, které je posílené o novou zkušenost s větším sebevědomím. A to přece stojí za to. Pokud jste v životě ustrnuli na jednom bodě a nechcete se posouvat dále, tak klidně přestaňte číst. Možná jen není ten prvý čas, abyste se posouvali. Nevadí. Pokud ale máte zájem se sebou něco dělat, tak vás vítám na palubě.

Nebojte se experimentovat

Za svůj život jsem zkusil několik metod a přístupů k osobnímu rozvoji. Můžu vám s klidem říci, že žádná pro mě nebyla snadná. Vždycky jsem musel překonat nějaký svůj strach. Ale pokaždé jsem byl po absolvování obohacen. V útlém věku jsem si to sám neuvědomoval, ale při ohlédnutí zpět je tento trend patrný. Můj život se posouvá dál. Nebudu vám tady dávat přesný návod, jak se pohnout z místa a vyřešit si všechny problémy. To ani nejde. Tento návod si v sobě budete muset najít sami. Mohu vám ale trochu ukázat, jak na to.

Podívejte se na své strachy a zhodnoťte je. Tim Ferriss měl krásnou řeč přesně na tohle téma na TEDu. Pokud znáte svoje strachy, můžete s nimi něco dělat. A tam, kde je strach, je potenciál růstu pro vás. Většina věcí, kterých jsem se obával a postavil jsem se jim, mě potom posunula dál a ovlivnila můj život. Využijte jakékoliv metody, terapie, nebo postupu, který vám přijde jen trochu vhodný. Nebojte se vyzkoušet i ty nevhodné nebo alternativní metody. Sám jsem absolvoval metodu One brain, díky které se mi propojila levá a pravá hemisféra mozku a mohl jsem se díky ní lépe vypořádat s problémy, které mě trápili. Také jsem absolvoval asi 4 hodiny v lese o samotě a jediné, co jsem dělal, bylo sledování mých myšlenek. Určitě tuto metodu doporučuji. Je velice jednoduchá a hodně o sobě zjistíte. Škoda, že ji moc lidí nepraktikuje. Taky mám v plánu vydat se do tmy a zjistit o sobě ještě více. Mimo jiné vám v cestě osobního rozvoje a řešení krizových situací pomohou knihy, které popisují různé metody dopodrobna a nabízejí přístup krok za krokem. Často se mi stane, že když řeším nějakou životní situaci, tak mi život sám nabídne pomoc, v podobě zajímavé knihy, článku, nebo mi kamarád vypráví o svém zážitku, který souvisí s mými potížemi. Stačí mít jen otevřené oči.

Zvládání životních obtíží není snadné. Nejste na to však sami. Informací je všude spousta a stačí se opravdu dívat kolem sebe. A co víte, třeba přijdete i na chuť tomu se problémům postavit. Za mě je to určitě jeden z nejlepších návyků, co si v životě vybudovat.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Azer Koçulu via unsplash cc