Chci se podívat blíže na bohatství jako takové. V tomto článku se pokusím rozebrat bohatství z pohledu peněz a to, jak na něj pohlížím já. Pro každého může bohatství znamenat něco jiného. Je dobré, ale vědět, co to pro vás konkrétně znamená, protože není větší námahy, než se za něčím plahočit, ale nevědět za čím.
Definice bohatství
Bohatství, alespoň podle toho, jak ho vnímám já, je dostatek finančních prostředků na to, abych byl schopen naplnit stoje potřeby. Zkusím to trochu rozvést. Chodím do zaměstnání a za svojí práci dostávám odměnu ve formě peněz. Tyto peníze mohu potom použít podle svojí libosti. Část jich jde na pokrytí výdajů spojených s bydlením (hypotéční úvěr, úvěr ze stavebního spoření, náklady na energie). Další část jde na pokrytí běžných výdajů domácnosti (jídlo, hygienické potřeby, nákup oblečení podle potřeby a další drobnosti). Poté mám ještě nastavené automatické příkazy, které část peněz investují (fondy, stavební spoření, p2p půjčky, penzijní připojištění). Nějakou část si také odkládám na spořící účet, kde mám k penězům téměř okamžitý přístup, ale snažím se od nich distancovat a používat je jen v případě, kdy je opravdu potřebuji. A další část peněz spadá do kategorie zábava, kdy si můžeme třeba zajít společně na večeři, nebo do zoo, nebo do dětského parku. A další podobné aktivity.
Bohatství je dostatek finančních prostředků na to, abych byl schopen naplnit stoje potřeby.
Všechno něco stojí
Z výše uvedeného vyplývá, že část peněz utratím celkem brzy (bydlení, domácnost, investování), ale neutratím všechno a něco mi ještě na účtu zbývá. Tyto peníze můžu použít podle potřeby. Třeba nedávno jsem platit opravu auta, která nebyla zrovna levná. Díky tomu, že neutratím všechny peníze, které mi přijdou na účet, tak jsem k nim přidal ještě část ze spořícího účtu a mohl jsem opravu v klidu zaplatit. A tohle je moje strategie. Mít dostatek peněz na to, co potřebuji k životu a ještě o kousek více, kdyby se stalo něco nečekaného, což se v životě většinou stává. Abych pak nebyl překvapený a nemusel přemýšlet nad tím, kde vezmu peníze třeba na zmíněnou opravu auta.
Obecně se snažím vyhnout půjčkám. Samozřejmě se mi to zcela nepodařilo a půjčil jsem si na bydlení, ale další typy půjček nemám. Raději si něco nekoupím, než aby mi potom peníze někde chyběly. Je to takové malé zakusování nepohodlí. Nejsem přece malé dítě, abych musel mít všechno hned. Dokáži si počkat na to, co opravdu chci. Třeba si na to i našetřím a koupím si to, až za několik měsíců, i když vím, že na to zrovna mám peníze, ale kdybych je vydal, tak by mi pak nezbylo na nenadálé výdaje.
Bohatství a půjčky
Takže rozhodně nejsem velký fanda půjček. Nepřijde mi zcela rozumné půjčit si třeba na Vánoční dárky nebo na dovolenou. Pokud na něco takového peníze nemám, tak bych to neměl podnikat, nebo bych si měl peníze našetřit. Bohatství se v mém podání neslučuje s půjčkami. Stejně přeci budete muset tyto peníze zaplatit, i když někdy v budoucnu, což vypadá jako problém někoho jiného. Ne vás, ale vašeho budoucího já, po kterém vám v současnosti nic není. Jenže, až se dostanete do toho bodu, kdy budete muset vypůjčené peníze splácet a nebudete na to mít, tak to bude vaše současné já. Lidé jsou dnes zvyklí dostat všechno hned, jak chtějí. Neumějí si na nic počkat a málo se dokážou z něčeho radovat. Já si razím opačnou cestu.
Nekupuji všechno hned, jak se mi zachce. Mám na mysli samozřejmě věci, které nejsou zcela nezbytné k životu. Jídlo a další potřebné věci jsou z tohoto vyjmuty. Mám na mysli třeba nový mobil. Nemusím ho mít nutně každého půl roku. Koupím si třeba takový, který dost vydrží a bude fungovat i za několik let, protože výrobce vydává nové verze operačního systému, a tak ho můžu vesele využívat dlouho dobu. Třeba nestojí jen pár tisíc, ale trochu více. Když si ale spočítám, kolik je výsledná cena za telefon, třeba za 6 let jeho používání a druhou možnost, kdy bych si kupoval každého půl roku nový telefon, protože by mi nevyhovoval, nebo by se často porouchával, tak mi vychází nákup dražšího modelu s tím, že ho použiji více let výhodněji. A podobně je to s dalšími věcmi, které si člověk kupuje.
Jak si vybrat správně?
Vždycky se dají koupit levné věci, ale otázka je jestli se to opravdu vyplatí. Když si koupíte oblečení za pár desítek korun a ono se vám po týdnu rozpadne a vy si musíte kupovat neustále nové, tak nejen že vydáváte peníze, ale také musíte chodit stále do obchodu, abyste měli co na sebe. A tím se obíráte o to nejdrahocennější, co v životě máte a to je váš čas. Tohle není vůbec o značce oblečení, je to spíše o kvalitě a o vašem rozhodnutí.
Je to o tom, zda si dopřát jednorázovou radost, i když se můžete potencionálně dostat v budoucnu do problémů s tím, že nebudete mít peníze na její splacení. Zcela na začátku, než si něco koupím si pokládám následující otázku: Opravdu to potřebuji, nebo je to jen můj rozmar? A pokud budete k sobě upřímní, tak dostanete upřímnou odpověď a podle toho se můžete zařídit. Klidně si můžete koupit jen něco z rozmaru, ale je dobré vědět to a nelhat si sám sobě, že je to něco, co opravdu potřebuji.
Opravdu to potřebuji, nebo je to jen můj rozmar?
Zkrátka a dobře. Pokud máte šanci vyhnout se dluhům, tak to udělejte. Je to dobrá cesta, jak dosáhnout bohatství. Je to o každodenním rozhodnutí toho, co si koupit nebo nekoupit. Pokud už v dluzích jste, podívejte se na situaci z odstupu a vymyslete způsob, jak se z dluhů dostat. Třeba to bude znamenat na chvilku se uskromnit. Nekupovat si každého půl roku nový mobil a zrušit si předplatné HBO. Každý podle sebe určit dokáže najít způsob, jak se dluhů zbavit a ušetřit něco z vydělaných peněz.
Poděkování za úvodní fotografii: Alice Pasqual via unsplash cc